Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, sınır muhafızları, gümrük ve Ukrayna Güvenlik Servisi ile birlikte, Ukrayna’nın önde gelen havayollarından birinin kabin ekibini Apple elektronik kaçakçılığından suçüstü yakaladı.

Ülkeye yasadışı sokulacaktı

Dubai’den Kiev’e uçan uçağın kontrolünde, kabinde 85 adet gizli Apple cep telefonu ve dizüstü bilgisayar ile 100 bin dolar değerinde OnePlus telefon bulundu.

Sınır muhafızlarına göre, uçuş görevlileri ekipmanı yiyecek arabalarına, çöp torbalarına ve uçağın tasarımı tarafından sağlanan kabindeki boşluklara sakladı önbellek bulundu.

Kaçakçılık planı şöyle işledi: Uçuştan sonra işçiler temizlik yapmak için uçağa geldi. Görevleri, ekipmanı alıp gümrük kontrolü olmadan havalimanı bölgesinden çıkarmaktı. Devlet Güvenlik Servisi, bunu uçağa hizmet verme ve bir sonraki uçuşa hazırlama kisvesi altında yaptıklarını bildirdi.

Kaçakçılık eyleminin toplam 10 kişi tarafından organize edildiği belirlendi. Avianews.com.un aktardığı haberde, çalışanların havayolunun adını açıklanmadı; ancak havayolunun Ukrayna’nın önde gelenlerinden biri olduğu bilgisine yer verildi.

Dubai’ye şu anda iki Ukraynalı havayolu şimdi Dubai’ye uçuyor; bunlar “UIA ve SkyUp”. Uçak kabininin yayınlanan fotoğraflarında mavi koltukları görebiliyor ve bu koltuklar UIA tarafından kullanılmakta.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.