Türkiye ve Ukrayna, arasındaki iş birliği savunma sanayi alanında meyvesini vermeye başladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türk yapımı insansız hava aracı Bayraktar TB2’lerin üretimi için Ukrayna’da fabrika kurulacağını duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna, şimdi de insansız hava araçlarını kendi topraklarında üretmeye hazırlandığını dile getirdi. Bakan Kuleba, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy arasındaki Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen görüşmede bu konunun gündeme geldiğini söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 için 24 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) daha satın almayı planladıklarını açıklamıştı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’den 2019’da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı. Zalujnıy, Report haber ajansına yaptığı açıklamada, bu sene 1 adet TB2 İHA kompleksini envanterlerine kattıklarını hatırlatmıştı.

2021-2022 için de 4 kompleks daha almayı planladıklarını söyleyen Zalujnıy, “Ayrıca gelecekte, böyle droneleri yerli üretim olarak envanterimize dahil etmek niyetindeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Zalujnıy, bunları almanın yeterli olmadığını, onları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini belirtmişti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’den 2019’da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı. Temmuz’da da 1 adet TB2 İHA kompleksi Ukrayna Deniz Kuvvetlerine sevk edilmişti.

UKRAYNA, TÜRK SİHA’LARIYLA SAVUNMA GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Ukrayna’nın Türkiye ile arasındaki savunma anlaşmaları gereği uzun süredir tedarik ettiği Bayraktar TB2-Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) Ukrayna’dan yapılan yeni bir açıklama ile 4 Ocak 2021’de tekrar gündeme geldi. Türk SİHA’larını geçen satın alan Ukrayna, bu sene için de yeni bir siparişte bulunacağı açıkladı. Neyijpapa, açıklamasıyla yeni yılda Ukrayna donanması için Türk İnsansız Hava Araçlarını (İHA) ve korvetlerini beklediklerini söyledi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksiy Neyijpapa, Türkiye’nin iç operasyonları başta olmak üzere Azerbaycan, Libya ve Suriye’deki etkin başarılarla gündemdeki yerini korumaya devam eden Bayraktar TB2-Türk İHA’ları hakkında İHA satın alımına hazırlandıklarını belirtti. Komutan Neyijpapa, Türk insansız hava araçlarının satın alımını hazırlandıklarını dile getirerek, “Bayraktar İHA’ları hem sahil hem de denizdeki faaliyetlerde kullandık, çok kabiliyetliler.” dedi.

Bayraktar TB2’nin savaş alanındaki başarısıyla gündemden düşmezken özellikle Libya’da ve Karabağ’da Rus hava savunma sistemlerini imha etmesiyle önemini koruyor. Ankara’da görev yapan yabancı misyon tarafından milli silah Bayraktar TB2’nin başarılarından dolayı “yok edici” olarak bahsediliyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’den 2019’da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın aldı. Temmuz’da ise 1 adet TB2 İHA kompleksi Ukrayna Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.