Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur:” Murat Ersoy’un söyledigi ‘riski sırf Atlasglobal şirketi üstlenmiştir’ cümlesi maalesef doğru değildir. Esas riski üstlenen ve Türkiye’ye hakikaten turist getirmede biz tur operatörleri ile beraber çalışan uçak şirketleri SunExpress, Pegasus ve THY bu işin öncüleridir. Atlasglobal şirketini bu evrimi kaçırmış, dünya trendlerine dikkat etmemiş, tur operatörlerinin senelerdir risk almadığını duymamış olmasını garipsiyorum.” dedi.

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy ile Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur arasında başlayan ”global rezervasyon sistemi”ne ilişkin tartışma Kadir Uğur’un ikinci açıklaması ile devam etti. 

Kadir Uğur, TYD’nin hayata geçirdiği global rezervasyon sistemine dönük eleştiriler getirmiş, bu sistemin AtlasGlobal’e yarayacağını iddia etmiş ve ”TYD kimsenin çiftliği değil” demişti. Daha sonra AtlasGlobal’in 2017 hedeflerini anlatmak için basınla buluşan Ersoy ise, ”Eleştiren arkadaşa bakın tek bir tane charter planlamış mı? Neden? Çünkü korkuyor. Birileri tarifeli uçak koysun, ben de koltuk alayım diyor. O bir kişinin yaptığı bir yorumdu. Büyük markaları eleştirmek prim yaptığı için o arkadaş da bunu iyi kullandı.” şeklinde sert ifadelerle Uğur’a yanıt vermişti.

Uğur, Ersoy’un yaptığı eleştirilere TurizmGüncel’e gönderdiği  bir açıklama metni ile yanıt verdi.
Ersoy’a cevaben bir açıklama yapan Kadir Uğur ise, 50 senedir turizm yaptığını belirterek, sadece kendilerinin değil, artık hiçbir tur operatörünün risk almadığını ifade etti. Ersoy’un sektördeki yenilikleri takip edemediğini kaydeden Uğur, şu ifadeleri kullandı:”Murat Ersoy beyin 23.02.2017 tarihinde yaptığı basın toplantısında söylediklerine açıklık getirmek istiyorum.

1- Murat Ersoy’un çapım ile ilgili sarf ettiği sözlere karşı ancak şunu söyleyebilirim; 50 yıldır Türkiye’ye ve dünyanın diğer turizm ülkelerine turist taşıyan bir Türk insanıyım. Kendisi dünyaya gelmeden önce Almanya’da kurduğum ATT isimli şirketim ile 80’li yıllarda her yıl 250 bin turisti (işçi değil) Türkiye’ye getirmiş  bir turizmciyim. ITS firmasına sattığım ATT şirketinden sonra 2000’li yıllarda İsviçre merkezli olarak kurduğum Bentour şirketim ile Almanya, İsviçre, Avusturya ve Hollanda’dan krize rağmen Türkiyemize her yıl 120 bin turisti göndermenin kıvancını yaşıyorum. Bu sene diğer ülkeler ile beraber senelik turist sayımız 180 bin kişiyi bulacaktır.

2- Murat Ersoy’un söyledigi ‘riski sırf Atlas Global şirketi üstlenmiştir’ cümlesi maalesef doğru değildir. Esas riski üstlenen ve Türkiye’ye hakikaten turist getirmede biz tur operatörleri ile beraber çalışan uçak şirketleri Sun Express, Pegasus  ve THY  bu işin öncüleridir. Atlas Global şirketnini bu evrimi kaçırmış, dünya trendlerine dikkat etmemiş, tur operatörlerinin senelerdir risk almadığını duymamış olmasını garipsiyorum. Ayrıca tur operatörlerinin risk almama olayı sırf Türkiye için değil, diğer birçok ülke için geçerlidir. 5-6 senedir geçerli olan volüm anlaşmasıdır.

3- TYD’nin bir üyesi olarak Murat Bey’in bu derneği sırf kendi uçak şirketi için kullanma arayışlarını kınıyorum. Eger nötral bir başkan olsaydı, TYD’nin bu girişimini diğer uçak şirketlerine de açardı. Biz tur operatörleri ile masaya oturur, fikrimizi sorardı. Eğer iyi niyetli olsaydı telefonu eline alır beni arar, anlamadığı konuları sorar, ben de kendisine anlatırdım.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.