Uttrecht Turizm Fuarı’dan basınla bir araya gelen Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, Rusya krizi, 2016 sezonu, Avrupa pazarı, Corendon’un hedef, planlama ve yeni yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye turizminin ağır bir krizle yüz yüze olduğunun altını çize Karaer, pek çok otelin atıl duruma düşebileceğini söyledi. Karaer, “Hollanda’nın köylerinden iki tane turist getirmemiş, üç tane uçağın riskini almamış, gazeteye ilan verip ‘ya bu telefon niye çalmıyor’ diye beklememiş, işten anlamayan insanların turizm konusunda ahkam kesmesine dayanamıyorum.” dedi.

Karaer, sözlerine 23 yıldır Hollanda fuarına katıldığını ve her yıl fuara bir kriz başlığı ile geldiklerini söyleyerek başladı. 1997 yılından beri ağırlıklı olarak Hollanda ve Belçika pazarı ile çalıştıklarını ve her zaman en büyük satışı Türkiye’ye yaptıklarını belirten Karaer, ‘’Yaptıklarımıza her sene bir şeyler ilave ediyoruz. En büyük satışı her zaman Türkiye’ye yaptık, her zaman en büyük parayı Türkiye’de kazandık ve kazandığımızı da yine turizme yatırdık. Bizim başladığımız yıllarda 180 bin civarında Hollandalı turist gelirken bu rakamı 1.2 milyona taşıdık.’’ dedi. Son zamanlarda bu rakamlarda gerileme yaşandığını belirten Karaer’in konuşmasının satır başları şu şekilde:

”OTELCİLİK ALANINDA BÜYÜYECEĞİZ”

Hollanda’da yaptığımız otel yatırımı bunlardan bir tanesi. 1997 senesinde çıktığımız yolculuğa, ortağımla beraber Corendon Hotels markasını ekleyerek devam ediyoruz. Corendon Hava Yolları Hollanda, Corendon Hava Yolları Almanya, Corendon Hava Yolları Belçika, Corendon Hava Yolları Türkiye’den sonra, Corendon Hotels Türkiye ve Corendon Hotels Hollanda’yı da hayata geçirdik… Hollanda da iki otel faaliyete geçirdik. Yeni otelimiz de yolda. Barselona, İbiza ve Londra’da yeni otel projelerimiz var. Otelcilik alanında da büyümek istiyoruz.

İzlediğimiz yöntemler bve uyguladığımız stratejilerle turizme değişik bir bakış açısı getirmeye çalıştık. Bunun bir parçası olarak da yeni ‘safety demo’ filmi yaptık. Farklı olmasını istedik ve filmi Türkiye’yi tanıtan bir hale getirdik. Bunun çalışmasına geçen yıl başladık iki ay uğraştık. 4.5-5 dakikalık safety demo filminin içinde insanlara hem Türkiye’yi tanıtmak hem de bir tatil havası oluşturmak istedik. Fuarda bunun lansmanını yapacaktık ama İstanbul’da patlayan bomba nedeniyle bunu iptal ettik.

”SADECE TÜRKİYE’YE OPERASYON YAPARKEN ÖNÜMÜZ KESİLDİ”

‘’Zaman zaman Hollanda’da önümüze engeller çıkarıldı. Birkaç yıl evvel kapasitesi yüzde 70 ve üzeri olan tur operatörlerine yönelik özel bir sigorta sistemi hayata geçirildi. Bir kategori oluşturuldu ve biz o kategoriye girmemek için Türkiye’nin yanında Yunanistan, Bulgaristan, Endonezya, Fas ve Mısır gibi 11 ülkeye daha operasyon başlattık. Bunun nedeni ise sadece Türkiye’ye dönük operasyon yaparken önümüzün kesilmiş olması. Bankalar nezdinde dahi riskli görülüyorduk. Biz de bir yandan alternatifler yaratıp, bir yandan da yatırımları farklı yerlere kaydırmaya dikkat ettik. Gelinen noktada diğer ülkelere yaptığımız sayılar Türkiye’nin de üzerine çıktı. Nedeni ise Hollanda’nın adımı neticesinde başka ülkelere de yatırım yapmış olmamız.

KIBRIS’IN YAPTIĞINI YUNANİSTAN YAPMIYOR

Kıbrıs’ta uzun dönemli bir tesis kiraladık ama  Maliye Bakanlığı alt kiralama yapılmasına izin vermedi. Kıbrıs destinasyonunun açılması için hem hava yolu şirketi, hem de tur operatörü olarak maddi yatırımlarımız olmuştu. Maliye Bakanı’nın inadına ve turizmi katletmesine ben katlanamadım ve yaptığımız tüm yatırımları çöpe attık. Ona, sitem ederek sizin yaptığınızı Yunanistan yapmıyor dedim ve tavır olarak çekildik Kıbrıs’ta. Bizim KKTC için yaptığımızı kimse yapmadı. Kıbrıs’a başladığımızda Rum lobisi büyük bir kampanya başlattı. Biz bütün bunları aştık ama Kıbrıs hükümetinin tutumu yüzünden bu destinasyondan vazgeçtik.’

Savaş Daş-TurizmGüncel-Utrecht

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.