Türk Hava Kurumu (THK) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezinde Uluslararası Fly-In etkinliği gerçekleştirildi.

THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezinde 6 ülkeden 40’ı aşkın uçak ve 70’e yakın pilotun katılımıyla düzenlenen Karain Fly-In’e Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın’da izleyici olarak katıldı.

Karain Fly-In’e Pitts S-2B tipi akrobasi uçağı ile gerçekleştirdiği gösteride, büyük beğeni toplayan ve izleyicileri kendisine hayran bırakan Oğuzhan Yararcan damga vurdu.

75250821a68cb71d2c7699b5ccd971c4

Oğuzhan Yararcan’ın gösterinin ardından Antalya Valisi Karaloğlu, pilot Üner Beköz’ün kullandığı Cessna tipi uçakla kısa bir uçuş yaptı.

1e2637ae520311371d54e12125574c0f

Uçuşun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaloğlu, THK ve BAKA işbirliğiyle Antalya’da sivil havacılığı geliştirmek, sevdirmek ve tabana yaygınlaştırmak maksadıyla bir etkinlik düzenlendiğini ifade etti.

Etkinliğe yurt içi ve yurt dışından pilotların katıldığını, program kapsamında gösteriler gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Münir Karaloğlu, kendisinin de bunlardan birini izleme ve kısa bir uçuş yapma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

2a0dafa6fd5044fa319c3c4c4e05db15

Ulu Önder Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünü hatırlatan Vali Karaloğlu, istikbalin de istiklalin de göklerde olduğunu, bu nedenle gelecek nesillere havacılığın sevdirilmesi gerektiğini anlattı. Gelinen son noktada güvenlik açısından insanlı ya da insansız bütün hava araçlarının ne kadar etkin olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Vali Karaloğlu, havacılığın tabana yayılmasının önemine işaret etti.

Etkinliği bu bakımdan da önemsediklerini vurgulayan Vali Karaloğlu, “THK’nin bu pisti dünyada buna benzer etkinliklerin yapıldığı, yapılabileceği çok önemli havaalanlarından biri. Sivil havacılığı, hava sporlarını bu noktada geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda Antalya’da turizmi çeşitlendirmek istediğimiz alanlardan biri de hava sporları olabilir” ifadelerine yer verdi.

Karain Fly-In’e Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci de katıldı.

Karain Fly-In’e ait Instagram’da paylaşılan fotoğraflar için TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

    • Feza bey haber Antalya Valiliği sayfasından alınmıştır, içerik değiştirilmeden asıl olan şekli ile sayfamıza eklenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.