Olay yerinden ilk görüntüler…

Rusya Ulaştırma Bakanlığının Başkan Danışmanı Janna Terehova “Rusya 24” TV kanalının yayınında Rostov na Donu havalimanında düşen Boeing 3737-800 uçağının kara kutusunun bulunduğunu bildirdi.

İkinci kara kutunun aranmasına da devam ediliyor.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre Başkan danışmanı Terehova, “Uçağın kara kutuları bulundu ve bugün onların ne zaman deşifre edileceği belirlenecek, akabinde uçağın neden kaza yaptığı açıklığa kavuşacak, pilotaj hatası mı, hava koşulları mı” açıklamasında bulundu.

Olay yerinde bazıları çok kötü yanmış ölen yolcuların ceset parçaları bulunduğu ifade edilirken ‘İnterfax’ ajansının idari kaynaklara yaptığı atıfla kara kutulardan sadece birinin bulunduğunu ve ikincisinin aramalarının devam ettiği duyuruldu.

Dubai – Rostov 981 seferini yapan Boeing 737-800 uçağı ikinci iniş denemesi sırasında saat 03.42’de düştü.

Kazanın temel sebepleri arasında kötü hava şartları, pilotaj hatası ve teknik arızanın yer aldığı düşünülüyor.

 

 

 

PİLOTUN SON SÖZLERİ

Rusya’nın güneyindeki Rostov na Donu kentinde iniş sırasında pist yakınlarına çakılarak infilak eden B737-800KN tipi A6-FDN tescil numaralı  yolcu uçağı pilotunun son sözleri tüyleri diken diken etti.

Uçak 2011 yılında hizmete girmişti.

Şirket 2009 Yılında faaliyete başlamıştı

Yere kırım açısı sayılan 45 dereceyle yaklaşan FlyDubai uçağının pilotunun son saniyelerde kuleyle vedalaşırcasına “1, 2, bye bye” dediği ortaya çıktı.

“İNMEKTE ISRAR ETTİ” İDDİASI

Dubai’den 55 yolcusu ve yedi kişiden oluşan mürettebatla yola çıkan uçağındaki problemler varış noktasında yaşanmaya başlandı.

Havalimanına yaklaşan uçak, ilk iniş denemesi sırasında şiddetli rüzgar yüzünden tekerleri piste değmeden tekrar havalanmak zorunda kaldı. İlk başarısız denemenin ardından kule Yunan asıllı pilot Aristos Sokratis ile temasa geçerek yedek havaliman Krasnodar şehrine yönelmesini tavsiye etti. Ancak iddiaya göre Sokratis, ikinci bir deneme konusunda ısrar etti. Rostov bölgesi üzerinde yaklaşık iki saat süreyle rüzgarın azalmasını ve aynı zamanda yakıtı tüketmek için daireler çizen uçak, sularında trajediyle sonuçlanan ikinci iniş denemesi için alçalmaya başladı. Radar verilerine göre işte bu anlarda bir şeyler ters gitmeye başladı. 5 bin metre irtifadan hızla alçalmaya başlayan yolcu uçağı, yere kırım açısı sayılan 45 dereceyle çakıldı. Pilot Sokratis yere çarpma anına kalan saniyeleri sayarcasına kuleye “1, 2 bye bye” dedi.

Uçağın düştüğü o alan….

 

Обломки разбившегося в Ростове Boeing 737-800 flydubai

İşte FlyDubai uçağına havada 10 tur attıran ve felakete götüren rota…

Karadeniz yakınlarındaki Rostov-na-Donu şehrinde iniş sırasında pist yerine toprağa çakılan yolcu uçağıyla benzer kaderi, hemen öncesinde bir başka uçak yaşayabilirdi… Rusya medyasına yansıyan haberlere göre, FlyDubai uçağının düşmesinden önce Moskova’dan Rostov’a sefer yapan Aeroflot’un SU 1166 sefer sayılı uçağı felaketten döndü.

Uçak, görüş mesafesinin düşük olması yüzünde inişte zorlanınca, pilotlar riske etmedi. Hava koşullarının daha uygun olduğu komşu Krasnodar şehrinin havaalanına bu uçak kazasız iniş yaptı. Birkaç dakika sonra ise “şansını deneyen” Dubai uçağı yere çakıldı…

Fotoğraf, düşen uçağın Rostov havalanın üzerindeki hareketini gösteriyor.  Flighradar, uçağın ilkinci iniş denemesini yapmadan önce yağmur ve fırtınanın dineceği beklentisiyle bölgede on tur attığını gösteriyor. Neden yakındaki bir başka havaalanına inmeyi denemediği sorusu hala yanıtsız. (AJANSLAR)

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.