Suudi Arabistan’la Katar arasındaki kara, hava ve deniz sınırlarının yeniden açılması için tarafların anlaşma sağladığı bildirildi.

Kuveyt yönetimi, Kuveyt Emiri Navaf el Ahmed el Sabah’ın, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El-Sani ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Açıklamada, iki ülke arasındaki tüm sınırların Pazartesi akşamı itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığı, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki tüm meselelerin çözüme kavuşturulması için uzlaşmaya varıldığı duyuruldu.

NE OLMUŞTU

Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar’a karşı 2017 yılından bu yana hava yolu blokajı (ablukası) uyguluyordu. Buna ilişkin dava açan Katar olayı Birleşmiş Milletler’in (BM) yargı organı Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) taşımıştı.

Katar Hükümeti, Dünyanın en çok izlenen spor etkinliği olan Dünya Kupası’nı en iyi şekilde düzenlemek için milyonlarca dolarlık yatırım yaparken, Kasım 2022’de başlayacak bir aylık turnuva için 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Normal şartlar altında seyircilerin büyük bir kısmının Orta Doğu’dan gelmesini bekleniyor; ancak bölgedeki üç ülkeden özellikle- Suudi Arabistan, BAE ve Mısır– hava sahalarını kullanma izni çıkmadıkça bunun sorun yaratacağı biliniyordu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.