N844AA tescilli B727 tipi yolcu uçağı Angola’nın Luanda kentinde bulunan Quatro de Fevereiro Havalimanı’ndan 25 Mayıs 2003’de çalındı. FBI ve CIA tarafından Dünya genelinde aranan uçağa ait bir iz bulunamadı.

1975 yılında üretilen B727-223 tipi uçak bir müddet Amerikan Hava Yolları tarafından kullanıldıktan sonra filodan çıkartıldı. Son olarak Aerospace Satış ve Kiralama şirketi tarafından kiralanmaya başlanan uçak en son TAAG Angola Hava Yolları’na kiralandı. Ancak bu kiralama uçağın gökyüzüyle bağının kopardı. Kayıplara karışmadan önce 14 ay boyunca Quatro de Fevereiro Havalimanı’nda park halinde bekleyen uçağın son durumu FBI raporlarında anlatıldı. FBI raporlarına göre uçak son olarak gümüş renkli boyasız gövdesinin üzerinde Mavi, Beyaz ve Kırmızı şeritlere sahipti. Son olarak ülkenin en büyük hava yolu tarafından kullanılmış olan uçağın tüm koltukları sökülmüş vaziyetteydi.

BİR UÇAK NASIL OLUR DA KAYIPLARA KARIŞABİLİR?

Genel kanıya göre 25 Mayıs 2003 sabahı güneş doğmadan önce iki kişi uçağa girdi. Birinin Amerikalı pilot ve uçuş mühendisi  Ben Charles Padilla olduğuna inanılırken diğer kişinin Demokratik Kongo asıllı teknisyen John Mikel Mutantu olduğuna inanılıyor. Normal şartlar altında üç kişilik bir ekip tarafından uçurulması gereken uçağa iki kişinin bindiği tahmin edilirken söz konusu kişilerin B727 tipi için yeterliliğe sahip olmadığı kaydediliyor. Söz konusu kişilerin Angolalı teknisyenle uçağı uçuşa hazır hale getirmeye çalıştığı iddia edilirken Amerikalı Pilot Padilla’nın Amerikalı yöneticiler tarafından yönlendirildiğine inanılıyor.

Uçuşa hazırlık çalışması sonrasında kule ile herhangi bir temasa geçmeden taksiye başlayan uçak kulenin tüm denemelerine rağmen hiç bir çağrıya yanıt vermedi. Transponderı açık olmadan taksi yapan ve pist başına geçen uçak kalkış sonrasında Güney Batı’ya yönelerek Atlas Okyanusu’na yöneldi. Kalkıştan sonra uçak ve Padilla ile Mutantu bir daha asla görülmedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.