Fas Hava Kuvvetleri F-16 Filosu

Dünyanın en büyük savunma üreticisi Lockheed Martin’den yakın tarihli bir raporda, ilerlemiş yaşına rağmen Afrika’daki bazı ülkelerin F-16 Fighting Falcon satın almakla ilgilendiklerini açıklandı.

Bilindiği gibi F-16’lar ilk kez 1978’de hizmete girdi ve F-15 Eagle’a daha hafif ve daha ucuz bir muadili olarak tasarlandı.

Lockheed, adı verilmeyenler bir Afrika ülkesinin uçağa ilgi gösterdiğini açıklarken, şu anda iki Afrika ülkesi Fas ve Mısır, F-16’ları kullanıyor.

Bazı askeri analistler Mısır’ın potansiyel müşteri olmadığı görüşünde.

Analistlere göre Angola potansiyel müşteri. Son yıllarda filosunda Su-30 tipi avcı uçağı bulunduran Angola, Batı bloku ile yeniden uyum sağlamak için muhtemelen MiG-23 avcı uçaklarını F-16V (Viper) ile değiştirme yoluna gidebilir. Angola 1975’de Rusya ve Küba’nın askeri desteği ile uzun süren bir iç savaş sonrası bağımsızlığını kazanmıştı.

Etiyopya’nun başka bir potansiyel müşteri olduğu ihtimal. Komşusu Mısır ile gerilim yaşayan Etiyopya, yenilenmesi gereken yaşlı MiG-23 filosuna sahip.

Libya’nın meşru yönetimi potansiyel bir müşteri olabilir, ancak devam eden silah ambargosu nedeniyle mevcut iç savaşın sonrasına kadar bu mümkün değil.

Nijerya nispeten büyük bir bütçeye sahipken, yakın zamanda Çin yapımı JF-17 satın aldı; yani F-16’ya ilgi gösterme olasılığı düşük .

Diğer Afrika ülkelerinin çoğunun savunma bütçeleri F-16V alımı için yetersiz

ABD Ordusu,ır yaşı nedeniyle F-16’ları birkaç yıldır satın almaya ilgi göstermese de, F-16V şu anda üçüncü dünya müşterilerine ihracat için ABD’de üretilmektedir. Tasarımın yükseltilmesi, platformun radar kesitinde herhangi bir azalma, özel dizaynlar ve performansı pek çok açıdan değişmese bile yeni motorlar olmaksızın demode olma özelliğini koryyor. V varyantı için iyileştirmeler sensörler ve aviyoniklerle sınırlandırıldı. Şu anda söz konusu uçakların müşterileri Tayvan, Slovakya, Bahreyn ve Bulgaristan.

F-16’ların giderek yaşlanmasıyla eski İsrail, Mısır ve Singapur gibi bazı devletlerin uçaklarıri hizmet dışı bırakmak  ve başka devletlere satmak istedikleri biliniyor. ABD Hava Kuvvetleri, F-16 filosunun büyük bir bölümünü  F-35A avcı uçaklarıyla değiştiriyor. Filodaki birçok F-16, QF-16 uçağı haline dönüştürülme süreci devam ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.