Rus havayolu şirketi Aeroflot, Kazakistan’dan uçuş izni alamadığı duyurmasının ardından Kazakistan Ulusal Taşıyıcı Havayolu Air Astana da benzer durumla karşı karşıya geldiğini açıkladı. Rusya-Kazakistan arasında uçuş izni krizi 26 Mart’ta yaşanmaya başladı. Air Astana Havayolu Basın Servisi’nden yapılan açılmaya göre Rusya Sivil Havacılık Kurumu’nun (Rosaviatsiya) Air Astana’ya uçuş izin belgesi vermemesi nedeniyle 27 Mart’taki Moskova uçuşları iptal edildi.  Uçuş izninin sadece Moskova seferleri için verildiğini bildirildi.

Öte yandan Rus havayolu şirketi Aeroflot’tan yapılan açıklamaya göre Kazakistan, yaz saati uygulamasına bağlı olarak yaz programı uçuşlarıyla ilgili izin belgesini vermedi. Yaz programı uçuşları 27 Mart’tan itibaren uygulamaya geçecek olmasından dolayı Aeroflot, geçici olarak Kazakistan’a seferlerini iptal ettiğini açıklamıştı. Air Astana yetkililerine göre ise Aeroflot’un belirlenen süre içinde  uçuş programını geç göndermesi nedeniyle Kazakistan’a uçuş izini alamadı.

Kazakistan-Rusya Arasındaki Hava Sahası Krizi Şimdilik Tatlıya Bağlandı

İki ülkenin ilgili havacılık kurumları arasında görüşmeler yapıldıktan sonra ise Aerflot’un, Kazakistan’dan uçuş izni aldığını duyurmasının ardından Air Astana da Rusya’dan ilgili izini aldığını ve Moskova’ya seferlerini devam ettireceğini açıkladı.

Öğrenildiği üzere, Air Astana Astana-Ulanbator seferlerini başlatmak istemişti. Rusya ise Air Astana’nın Moğolistan seferleri için Rusya hava sahasını kullanmasından dolayı Kazakistan Ulusal Taşıyıcı Havayolundan ücret talep etmişti. Bu hususun da iki ülke arasındaki gerginliğe yol açtığı iddia ediliyor.(türkkazak.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.