Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Ulaştırma Bakanlığı “Lefkoşa” FIR Hattı’ndaki hava trafik kontrol hizmetini Sivil Havacılık Dairesi’nden alıp “özel devlet şirketi” haline getirilmesini öngören yasa tasarısının, Meclis Ulaştırma Komitesi’ndeki ilk görüşmesi, tasarıdaki iflas ve hisse devri maddeleri nedeniyle tartışmalı geçti.

Fileleftheros’un haberine göre yasa tasarısı ile FIR Hattı’nda uzun süredir yaşanan ciddi rötar sorununa tek pratik çözüm getirilmesi hedefleniyor.

Gazete, yaşanan rötarların hem havayolu şirketlerine maddi külfet getirdiğini hem de Güney Kıbrıs’ın elindeki Uçuş Kontrol Bölgesi’ni yönetememekle suçlanması nedeniyle siyasi sorunlar yarattığını kaydetti.
Yasa tasarısının, 2006’dan beri Rum Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Dariesi’nin Eurocontrol ile yapılan uzun istişare ve çalışmalar sonucunda varılan çok kapsamlı anlaşma uyarınca hazırlandığını yazdı.

Habere göre yasa tasarısında, kurulacak özel şirketin iflas durumu olabileceği ve böyle bir durumda hisselerinin üçüncü taraflara devredilebileceği maddeleri de yer alıyor.

İflas durumunun, egemenlik ve ulusal güvenlikle ilgili tehlikelerin ötesinde yabancı bir örgütün FIR denetimini üstlenmesini de gündeme getirebileceğine işaret edilen haberde, hisselerin devredilmesi olanağıyla da kısmi de olsa “özelleştirme” yolunun açıldığına dikkat çekiliyor.

Haravgi haberi “Devlet Şirketi, Ardından Özelleştirme!.. Sivil Havacılık Dairesi Çalışanlarından Yasa Tasarısına Tepki” başlığıyla aktardı.

(Kıbrıs Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.