Kırgızistan’da bir pilot tek motorlu uçağıyla dünya turuna çıktı.

Manas Uluslararası Havaalanı’ndan ABD yapımı Mooney Ovation-2 tipi uçakla yola çıkan 47 yaşındaki Soyuzbek Saliyev ve kendisine eşlik eden Litvanyalı 72 yaşındaki tecrübeli pilot Jonas Yuknus, toplam 26 ülke üzerinden uçarak, 50 ya da 60 gün sonra Bişkek’e dönmeyi hedefliyor.

Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saliyev, dünya turu yapmayı 10 yıldır düşündüğünü, son 5 yıldır bu hayalini gerçekleştirmek için yoğun çalıştığını söyledi.

Heyecanlı olduğu gözlenen Saliyev, dünya turunda, Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 25. yıl dönümünde Başbakan Sooronbay Ceenbekov’un kendisine teslim ettiği Kırgızistan bayrağını yanında taşıyacağını sözlerine ekledi.

Kırgızistan sivil havacılık tarihinde tek motorlu uçakla dünya turuna çıkan ilk pilot olan Saliyev, bu turla ülkesinin 25. bağımsızlık yıl dönümü kutlamalarına böylece katkıda bulunmak istediğini söyledi.

Soyuzbek Saliyev’in Kırgız bayraklı uçağının gövdesinin her iki yanında Kırgızistan’ın ev sahipliğinde 3-8 Eylül’de düzenlenecek 2. Dünya Göçebe Oyunları’nın logosu yer alıyor.

Ülkenin güneyinde Oş bölgesine bağlı Özgön şehrinde 15 Ekim 1969 yılında dünya gelen Saliyev, Bişkek İl Meclisi’nde milletvekilliği yapmıştı. (TRT Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.