Türkiye, Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak kabul etmesine rağmen Kırım’dan kalkan Rus uçakları daha sonra hiçbir Rus havalimanına iniş gerçekleştirmeden doğrudan İstanbul’a inmeye devam ediyor.

BlackSeaNews’ün bildirdiğine göre 31 Mart 2015 tarihinde Akmescit (Simferopol) Havalimanından “Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarına” ilişkin kanunu ihlal eden 31 sefer (gidiş – dönüş) gerçekleştirildi. Bu seferlerden birisi de Groznıy Avia’nın ZG 9752 sefer sayılı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına yaptığı uçuştu.

Akmescit (Simferopol) Havalimanında uçağa binen yolcuların pasaportlarına iki çıkış mührü basıldı. Bu mühürlerden birisinde Anapa (Rusya) yazısı bulunuyordu. Ancak yolcular Anapa’da aktarma yapmak bir yana uçak Anapa’ya teker bile koymadan sadece Rus hava sahasından geçerek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına iniş gerçekleştirdi.

Yolcular, Türkiye’nin Ukrayna toprağı olarak kabul ettiği Kırım’dan hiçbir Ukrayna gümrüğünden geçmeden uçağa binmesine ve hiç Rus toprağına basıp Türkiye’nin geçerli kabul ettiği gümrükten geçmemesine rağmen İstanbul gümrüğünde hiçbir sorunla karşılaşmadan Türkiye’ye giriş yaptı.

Uluslararası havacılık örgütü ICAO, Ukrayna’nın talebi üzerine Kırım üzerindeki hava sahasını uçuşa kapalı tutmaya devam ediyor.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.