KKTC Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası,  K.K.T.C. Hava Sahası transit trafiğinde yaşanan sorunlara dikkat çeken bir mesaj yayınladı.Mesajda,” Kullandığımız techizatlar (Radar bilgisayar ekranları ve uçaklarla iletişim kurduğumuz frekanslar dahil) birer birer arızalanmakta yerine yenileri alınmamaktadır. Hava trafiğinin ve yolcularımızın güvenliğini sağlamak maalesef basına demeç vermekle olmuyor. Bu konuda önceliklerin belirlenmesi ve yatırım yapılması gerekiyor, tabi bir de bunları yapacak İRADE.” ifadelerine yer verildi.

Sendikanın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

KAYIP ULAŞTIRMA BAKANI ARANIYOR!

Bölgesel ve global değişimlere bağlı olarak K.K.T.C. Hava Sahası transit trafiği gün geçtikçe artmaktadır. Yakın dönemde eğitim amaçlı bile olsa Geçitkale Havalimanı’nın hizmete girecek olması, ardından Ercan Havalimanı yeni terminal binasının açılması ile birlikte lokal trafiklerimizde de artış olacağı planlanmaktadır. Gerek turistik aktivitelerdeki artış, gerekse adamız etrafındaki doğal kaynaklara bağlı olarak askeri eğitim ve tatbikatların artışı, gün geçtikçe Hava Trafik Kontrol Merkezi’ndeki iş yükünü katlamaktadır.

Kullandığımız techizatlar (Radar bilgisayar ekranları ve uçaklarla iletişim kurduğumuz frekanslar dahil) birer birer arızalanmakta yerine yenileri alınmamaktadır. Hava trafiğinin ve yolcularımızın güvenliğini sağlamak maalesef basına demeç vermekle olmuyor. Bu konuda önceliklerin belirlenmesi ve yatırım yapılması gerekiyor, tabi bir de bunları yapacak İRADE. Çöken her şeyi personel omuzlamakta, her gün yüzbinlerce yolcunun güvenle seyahat etmesi için görev ve sorumluluklarımızda olamayan riskler almaya mecbur kalmaktadır. Devletin yetersiz kaldığı yerde gerektiğinde masrafları cebimizden karşılayarak hizmet içi eğitimlere katılarak havacılığın uluslararası standarlarda yürütülmesini sağlamaya çalışmaktayız. Eğitimli ve nitelikli olan personel mevcut ücretleri, alınan risk ile yapılan işin stresine oranla değersiz bulmakta ve sınavlara girerek başka dairelere geçmeye çabalamaktadır. Bu nedenle zaten üç yıl gibi uzun bir sürede eğitilebilen hava trafik kontrolörlerini sürekli olarak kaybetmekteyiz.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’na fedakarlık limitlerimizin dolduğunu, artık sözden daha fazlasına ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ancak kendisi de yolun sonuna geldiğimizi farketmiş olacak ki telefonlarımıza bakmamakta ve randevu taleplerimizi ise görmezden gelmektedir. Bu nedenle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nı Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası olarak burdan uyarıyoruz; Çalışanlar da insandır ve bir dayanma sınırları vardır, yakın zamanda havacılıkta yaşanacak olan kaosa müdahale etmezseniz hepiniz kendi çökerttiğiniz sistemin altında kalacaksınız. Yaşanacak olan sorunların sorumlusu olarak duyacağınız son pişmanlık hiçbir şeye fayda etmeyecektir. Hava Trafik Kontrolde söz konusu olan İNSAN HAYATIDIR ve PİŞMANLIKLARA YER YOKTUR.

HTKS Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Cem KAPISIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.