KLM yer personelinin kalkış yapan bir Royal Air Maroc uçağındakiler için ırkçı hakaretler sar ettiğini gösteren bir videonun ardından, bazı KLM yer hizmetleri personeline soruşturma açıldı.

Olay, Hollanda’nın Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda (AMS) meydana geldi. Videoda bir kişinin, kalkış yapan bir Royal Air Maroc uçağına yönelik Hollandaca şu sözleri söylediği duyuluyor: “Evet, evet, bir kutu dolusu Faslı Fas’a geri dönüyor. Herkese tek yön bilet! Çık dışarı, çık!” KLM iş kıyafetleri giyen başka bir adamın  da tezahürat yaptığı görülüyor.

KLM, 8 Temmuz 2021’de videoda kaydedilen personelin davranışını onaylamayan ve konuyla ilgili daha fazla işlem yapılacağını belirten bir açıklama yaptı.

KLM yaptığı açıklamada , “Sosyal medyadaki bir KLM yeleği ve iş ekipmanı giymiş personeli Fas’a havalanan bir uçağı görünce tezahürat yapan bir videonun içeriği karşısında şok olduk. Videodaki kişilerin kabul edilemez yorumlar yaptığı duyuluyor.” denilerek, açıklamanın devamında, “Maalesef en az bir Yer Hizmetleri çalışanının bu videoya dahil olduğu sonucuna vardık. “Bu davranış kesinlikle kabul edilemez. Şirket olarak savunduğumuz temel değerlere aykırıdır. Ne KLM’de ne de  havalimanı topluluğu içinde bu tür davranışlara yer yoktur. Bu nedenle gerekli işlemler yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.