1 Aralık’ta Seul Merkez Bölge Mahkemesi, Asiana Airlines’in yan kuruluşu olan Korean Air tarafından devralınmasını sağlayacak finansal destek için Hanjin KAL hisselerinin satışına karşı yerel bir öz sermaye fonu tarafından açılan bir tedbir kararını reddetti. Böylece, Asiana Airlines’in havacılık sektöründe gerçekleştirilecek en büyük anlaşmanın önündeki engellerden birini kaldırdı.

Seul Merkez Bölge Mahkemesi, Korean Air’in ana şirketi Hanjin KAL’ın Asiana Korea Development Bank’ın (KDB) ana alacaklısına 800 milyar wonluk (723 milyon $) satışına karşı Kore Kurumsal Yönetim Geliştirme Fonu tarafından (KCGI) tarafından açılan ihtiyati tedbir kararını reddetti.

KCGI, söz konusu üçüncü şahsa hisse satışının Hanjin Group holding şirketinin mevcut hissedarlarının değerine zarar vereceğini iddia ederek konuyu geçen ay mahkemeye taşımıştı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, “Planlanan hakların serbest bırakılması, Hanjin Grubu’nun Hanjin’in grup üzerindeki mevcut kontrolünü korumak yerine Asiana’yı satın alma ve entegre bir havayolu şirketi işletme planına uygun görünüyor.” denildi.

Kaldırılması gereken diğer engellerin yanı sıra, iki havayolunun birleşmesi en az dört ülkeden – Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Çin ve Japonya’dan -ant tröst onayı alması gerektiriyor.

Korean Air, satın alma tamamlandığında yüzde 63,9 ile Asiana’nın en büyük hissedarı olacak.

COVID-19 salgınından ağır etkilenen Korean Air ve Asiana, Mart ayından bu yana uluslararası uçuşlarının çoğunu askıya almıştı.

Korean Air ve Asiana filosunda 247 uçak bulunuyor.

Eylül verilerine göre, Korean Air ve Asiana’nın toplamda 35 milyar dolarlık borç açıklamıştı.

Kore medyasında yer alan haberlerde, Asiana’nın devasa borcunun Korean Air’in önünde engel oluşturacabileceği yorumları yapılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.