Korean Air hava yolu şirketi uçuş esnasında alkol alma girişiminde bulunan pilotunu aklarken, durumu şirkete rapor eden kabin amirinin ünvanını düşürdü.

Yerel haberlere göre Aralık 2018’de Güney Kore’den Amsterdam’a giden Korean Air’e ait bir uçakta pilot, kalkıştan önce yolcullara sunulan şampanyalardan bir bardak içmek istedi.

Ancak kabin amiri pilota engel olarak “Alkol alamazsınız” dedi.

Pilot uçak kalktıktan sonra başka bir kabin görevlisinden “bir bardak şarap” istedi. Kabin görevlisi pilotun isteğini reddederek durumu kabin amirine bildirdi.

Bunun üzerine yardımcı pilotun da bildiği durumdan diğer kabin görevlilerini de haberdar eden kabin amiri, uçak ininceye kadar zihin sağlığından şüphe duyulan pilota durumdan bahsedilmemesi uyarısında bulundu.

Ancak yardımcı pilot uçak iniş yapmadan önce pilota olup biteni anlattı ve kabin amiriyle yardımcı pilot “tartışma” yaşadı.

Kabin amirinin Korean Air’e resmi bir dilekçe vermesinin üzerine şirket soruşturma başlattı.

Soruşturma sonrasında pilot yalnızca sözlü bir uyarı alırken kabin amiri “uçuş esnasında soruna yol açmak”tan ünvanını kaybetti.

The Korea Times’a konuşan bir Korean Air sözcüsü “Kaptanın tartışmalı bir eylemde bulunduğu açık, ancak esas soruna yol açan sebep bu değildi” diye konuştu.

Şirket, kabin amirinin “tartışma anında hakaret eden kelimeler kullandığı” ve “içerdeki bir meseleyi dışarıya aksettirdiği” için hatalı bulunduğunu ifade etti. Kabin amiri olayı, şirkete ait online bir mesajlaşma panelinde paylaşmıştı.

Daha önce de alkol alışkanlığı bulunan pilotlar sorunlara yol açmıştı.

Şubatta American Airlines Şirketi’nin Manchester-Philadelphia uçuşunu yapacak 62 yasındaki bir pilot alkollü olduğu şüphesiyle gözaltına alınmış ve uçuş iptal edilmişti.

American Airlines yaptığı bir açıklamada özür dilemiş ve yerel emniyet güçleriyle iletişimde olduklarını söylemişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.