Katar’ı terör örgütlerine destek vermekle suçlayan Arap ülkeleri, Katar’la ilişkilerini askıya aldı, uçuşlar durduruldu.

Sabah saatlerinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar’ı terör örgütlerine destek olmak ve İran’la ilişkilerini gerekçe göstererek ikili ilişkileri askıya alındığını duyurdu. Sonrasında Libya ve Yemen’inde dahil olduğu ülkeler Katar ile tüm ilişkilerini durdurduğunu, tüm diplomatik temsilcilerini geri çekerken Katar vatandaşlarının ülkelerini 14 gün içerisinde terk etmesini istedi.

Tüm ülkeler Katar ile olan hava ve deniz trafiğini durduracağını açıklarken Suudi Arabistan kara sınırının da kapatılacağını duyurdu.

DİPLOMATİK KRİZ HAVACILIĞI VURDU

Altı ülkenin Katar’a karşı aldığı karar sonrasında, Katar’a uçuş düzenleyen hava yolu firmaları da bir bir uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli iki önemli hava yolundan Abu Dabi merkezli hava yolu şirketi Etihad ikinci bir açıklamaya kadar Katar uçuşlarını durdurduğunu açıklarken Dubai merkezli Emirates ise Salı günü yapılamaya başlanacak uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Suudi Arabistan hava sahasını sıklıkla kullanan Katar Hava Yolları ise yaşanacak kısıtlamalar hakkında henüz bir açıklamada bulunmadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.