Kırıntı bırakan tatlılar ve alkol hariç her şey! İzvestiya gazetesi, kozmonotların 60 yıllık uzay maceraları boyunca uzayda yeme-içme alışkanlıklarını ele aldığı haberinde başlıktaki soruya işte bu yanıtı veriyor.
Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’in yanında içi yemek dolu 160 mililitrelik dokuz tüp ve meyve suyu vardı, tüplerde ise ezilip püre haline getirilmiş et, şi ve borş çorbaları. Gagarin’e ayrıca etrafa kırıntı saçılmaması için tek ısırımlık ekmek de verilmişti.
1960’ların sonundan itibaren uzay seyahatlerinin uzamasıyla birlikte kozmonotlara verilen erzak da büyüdü. Tüplere 100’er gramlık et ve sebze konserveleri, vakumlanmış köfte, sandviç, biftek, çikolata, şekerleme ve hatta çay da eklendi.
Şu anda ise kozmonot yemekleri esas itibarıyla sublimat tabir edilen sudan arındırılmış besinlerden oluşuyor. 100 ve 250 gramlık konservelerle taşınan sublimatlar su eklenerek tüketime hazır hale getiriliyor.
Dahası, kozmonontlara tüketmeleri için uzay yolculuğuna dayanıklı elma, limon, domates, portakal, greyfurt, soğan ve sarımsak gibi taze sebze ve meyve de tedarik ediliyor. Uzaya gönderilmeyen meyvelerden biri ise mandalin. Uzmanlar mandalinlerin bu tür yolculuklara karşı dayanıklı olmadığına dikkat çekiyor.
Rus sofrasının vazgeçilmezleri arasında bulunan salatalık turşusu uzaya gönderilen bir diğer yiyecek.
Kozmonot başına mekiklere 16 günlük gıda yükleniyor. Bütün yemekler cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin bütün kozmonotlar için aynı. Tüketilecek günlük kilokalori miktarı ise 2000.
Bununla birlikte kozmonontların ağız tatlarına göre ürün sipariş etmelerine izin veriliyor. Bu durumun tek istisnası ise alkol. Mekiklere alkol kesinlikle alınmıyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.