IFALPA, ECA, ALPA, emniyete yönelik yeni bir tehdit olan “Azaltılmış Mürettebat Operasyonları” ‘na karşı Güçlerini Birleştiriyorlar.

Dünyanın en büyük pilot organizasyonlarının liderleri bugün, havayollarının ve imalatçıların pilotları kokpitten çıkarma planlarını ileri sürmelerini önlemek ve önemli bir emniyet riski için küresel bir koalisyon kurduklarını duyurdular. Uluslararası Hava Yolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA), Avrupa Kokpit Birliği (ECA) ve Hava Yolu Pilotları Derneği, Uluslararası (ALPA) pilot temsilcileri, uçan insanları korumak ve saldırgan bir duruma karşı koymak için toplu eylemde bulunma sözü verdiler. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicileri hedef alan kurumsal liderliğindeki lobicilik kampanyası başlatıldı.

“Londra, Paris veya Tokyo’ya gitmek için New York, San Francisco veya Atlanta’dan kalksanız da, en az iki kalifiye, deneyimli, eğitimli ve dinlenmiş hava yolu pilotundan oluşan bir ekip, uçağınızın kokpitinde kumandalarda olacaktır. ALPA Başkanı Kaptan Jason Ambrosi, IFALPA Başkanı Kaptan Jack Netskar ve ECA Başkanı Kaptan Otjan de Bruijn’in görüşlerini yansıtan yakın tarihli bir yazısında, “Uçuş her yönüyle – uçak, sistemleri, uçuş için geçerli olan yönetmelikler ve standartlar ve pilotların izlediği prosedürler – bilinçli olarak kokpitte birlikte çalışan bir ekip için tasarlanmıştır” demektedir.

NASA ve Federal Havacılık İdaresi tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmada, özellikle anormal olaylar ve acil durumlar sırasında tek pilotlu uçuş operasyonlarının ortaya çıkardığı kabul edilemez emniyet riskleri olduğu ortaya konmaktadır. Yine de, bazı havayolları ve uçak üreticileri şu anda uluslararası havacılık kuruluşlarına karlılığı ilk sıraya koymaları ve ticari havacılığa kabul edilemez düzeyde bir emniyet riski getirmesi için baskı yapmaktadır. Profesyonel pilotlar, kokpitte emniyeti artıran yeni teknolojiyi benimsiyor ve destekliyorlar; ancak, yetenekli havacıları kokpitten çıkarmanın – sözde azaltılmış mürettebat operasyonları – riski artıracağı ve emniyeti tehlikeye atacağı konusunda oybirliğiyle hemfikirdirler.

Otomasyondaki gelişmelere ve kokpitteki gelişen teknolojilere rağmen, kontrollerde iki pilotun bulunması, bir uçağın en önemli emniyet özelliği olmaya devam etmektedir. Pilotlar, sistem hatası senaryolarını ortadan kaldırır ve başarısız sistemler için kritik bir yerleşik yedekleme görevi görür, teknoloji boşluklarını kapatır ve beklenmedik durumlara ve acil durumlara gerçek zamanlı ve gerçek ortamda uyum sağlar. Teknoloji, ne kadar gelişmiş olursa olsun, kokpitteki pilotların yerine geçemez.

Associations of Star Alliance Pilots, Oneworld Cockpit Crew Coalition ve SkyTeam Pilots Association dahil olmak üzere küresel pilot topluluğu, azaltılmış mürettebat operasyonlarına karşı mücadelede birleşmiştir ve mevcut standartları sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapacaktır. dünyadaki en emniyetli ulaşım şekli olan havacılık önemini koruyacaktır.

Uluslararası Hava Yolu Pilotları Dernekleri Federasyonu, yaklaşık 100 ülkede 150.000’den fazla pilotu temsil etmektedir. IFALPA’nın misyonu, dünya çapında en yüksek havacılık emniyetini teşvik etmek ve hem üyelerimize hem de havacılık endüstrisine temsil, hizmet ve destek sağlayarak pilotluk mesleğinin küresel savunucusu durumundadır.

Avrupa Kokpit Derneği, Avrupa çapında 40.000’den fazla pilotun temsil eden organ olup en yüksek düzeyde havacılık emniyeti için çaba sarf eder ve Avrupa’daki pilotlar için sosyal hakları ve kaliteli istihdamı teşvik eder.

1931 yılında kurulan ALPA, dünyanın en büyük hava yolu pilot birliğidir ve 39 ABD ve Kanada havayollarında 67.000’den fazla pilotu temsil etmektedir.

Ülkemizde pilotlar birliği görevini üstlenen TALPA 5000’in üzerinde pilotu temsil etmekte olup, Organizasyon yapısıyla pilotların tüm sorunlarını çözümlemek adına gereken çabayı göstermektedir. Yaşadığımız bilgi çağında yapay zekadaki gelişmeler hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Buna rağmen bir uçuş operasyonunda önceden öngörülemeyen şartların, istenmeyen acil durumların ortaya çıkması yapay zekanın yetersiz kalacağı durumlara sebep olabilecektir. Dolayısıyla pilotsuz ve hatta bir pilotlu kokpit uzun bir gelecek için olası görünmemektedir. Bugün, teknoloji kokpitteki pilotların maksimum seviyede emniyetli uçmalarını temin edecek çalışmaları sürdürmekte ve bunda da başarılı olmaktadır. Kurallara uygun davranan uçuş ekipleri emniyetle insanları en kısa sürede varış noktalarına götürmeye devam edeceklerdir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.