10 Mart’ta meydana gelen Etiyopya Hava Yolları kazasının kuş çarpmasından kaynaklanmış olabileceği söylentisi Boeing hisselerinin yükselmesine neden oldu.

ABD Havacılık kurumları yetkilerine dayandırılan söylentilerin basına yansıması sonrasında Boeing hisselerinde artış gözlendi.

Altı ay içerisinde meydana gelen iki kazada 346 kişinin hayatını kaybettiği Boeing 737 MAX uçakları Etiyopya Hava Yolları kazası sonrasında Dünya genelinde yere indirilmiş, kazaların potansiyel sorumlusu olarak görülen MCAS sisteminin güncellenmesi ve uçağın yeniden sertifiye edilmesi için uluslararası katılımlı çalışmalar başlatılmıştı.

MCAS KUŞ ÇARPMASI İLE BOZULMUŞ OLABİLİR

Ekim ayında Endonezya’da ve Mart ayında Etiyopya’da meydana gelen kazaların ön raporları uçakların MCAS sisteminin etkisinde dalışa geçtiğini ve pilotların yoğun çabaya rağmen kontrolü sağlayamadığını gösteriyor. Bazı Amerikalı havacılık yetkililerin ön kaza raporunda her hangi bir yabancı cismin uçağa çarpmadığı bilgisine karşın kalkışta Boeing 737 MAX 8 tipi uçağa çarpan bir kuşun MCAS sistemini bozmuş olabileceği yönünde bulunduğu iddia ABD basınında yer aldı.

Henüz her iki kazaya dair resmi kaza raporu açıklanmadığı için MCAS henüz suçlu olarak bulunmasa da her iki kazanında ana şüphelisi olarak görülüyor. Boeing 737 MAX uçaklarının yere indirilmesi sonrasında uçağın sertifikasyon sürecindeki ihmaller ortaya çıkmış, konuyla ilgili olarak ek soruşturmalar da açılmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.