Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda dalış turizmini geliştirmek satın aldığı Airbus A300 tipi uçak, 2 aylık bir çalışmanın ardından Kuşadası Körfezi’nde batırıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Airbus A300 tipi uçak, İstanbul’da söküldükten sonra 5 tır’a yüklenerek ve yol güvenliği sağlanarak Nisan ayı başında Kuşadası’na getirilmişti. Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’da tırlardan indirilen uçağın parçalarının montajı 7 Nisan tarihinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da katılımıyla başlamıştı.

Uzman personel tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda yolcu uçağının montajı tamamlandı. Deniz kenarında yapılan montajın tamamlanmasıyla uçak 4 Haziran sabahı saatlerinde Kuşadası Körfezi’ne indirildi ve uçağın denizde yüzdürülmesi sırasında ortaya ilginç görüntüler çıktı. Deniz üzerindeki 4 saatlik bir yolculuğun ardından dev uçak batırılacağı noktaya getirildi. Kuşadası’nı dünya su altı turizminde önemli bir noktaya taşıyacak olan ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtısporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülen uçak batırma projesinin gerçekleştirilmesi törenine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can, CHP Aydın il Başkanı Bayram İnci, Söke, Karacasu, Çine ve Bozdoğan Belediye Başkanları, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım ile çok sayıda vatandaş izledi.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU BATIRMA ÇALIŞMALARINI İZLEDİ

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, montajı tamamlanan ve denizde yüzdürülerek, Kuşadası Körfezi’nde batırılan dev uçağın batırılma çalışmalarını adım adım izledi. Airbus A300 tipi uçağının batırılmasıyla birlikte Kuşadası’nın dünyanın önemli sualtı dalış merkezlerinden biri haline geleceğini belirten ve Hedeflerinin Kuşadası’nda turizmi 12 aya yaymak olduğunu kaydeden Başkan Çerçioğlu, “Kuşadası’nda turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması en büyük hedefimiz. Bu amaçla yıllardır değerlendirilmeyen sualtı ve dalış turizmindeki potansiyelin ortaya çıkarılması ve Kuşadası’nın bir dünya markası haline gelmesi için Türkiye’deki batık uçaklar içerisinde en büyüğü olan A300 uçağı projesini Denizcilik Daire Başkanlığı ile birlikte tasarladık ve uygulamaya koyduk. Yaklaşık 2 ay boyunca süren montaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından uçağı denizden yüzdürerek, batırılacağı noktaya getirdik ve batırma işlemini tamamladık. Kuşadası Körfezi en güzel denize sahip. Bu denizin içinde doğal güzellikleri de turistlerin hizmetine sunmamız gerekiyor. Bu büyük projemiz buna imkan sağlayacak. Yerli ve yabancı turistlere çağrı yapıyorum. Sualtı ve dalış turizm meraklıları, Kuşadası’ndaki otellerde yerlerini ayırtsın. Onlara dalış turizmi için Kuşadası Körfezi’nde en güzel imkanı sunuyoruz “ dedi.

BATIRILAN UÇAKLARIN EN BÜYÜĞÜ

Bir uçağın “dalış turizmi” için denize batırılması Türkiye’de bir ilk değil. Ne var ki, bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer’de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var. Biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, sonuncusu ise 10 kişilik yine pervaneli bir uçak. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası açıklarında batırılan AIRBUS A300 Tipi uçağın, bu boyutta resif amaçlı batırılan en büyük ve bir ilk olduğunu belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda bu boyutta resif amaçlı denize bugüne kadar hep küçük ölçekli uçaklar batırılmış. Kuşadası’nda Dünya Dalış Turizmine hizmet edecek olan Airbus A 300 tipi uçak hem Türkiye’de hem de Avrupa kıtasında bir ilk oldu “ dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.