Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin doğu kıyısından iki kısa menzilli füze fırlattığını bildirdi. Pyongyang iki ay sessizlikten sonra ilk kez geçen hafta bir füze denemesi yapmıştı.

Gözlemciler, Kuzey Kore’nin bir yandan nükleer programıyla ilgili diplomatik görüşmeler devam ederken, ABD’ye baskıyı arttırmayı amaçladığını savunuyor.

Güney Kore genelkurmay başkanlığından yapılan açıklamada, füzelerin ikisinin de yaklaşık 30 bin metre yükseldiği ve 250 kilometre kadar uçtuğu belirtildi.

Genelkurmay başkanlığı füze denemelerinin Kore yarımadasındaki gerginliği gidermeye yardımı olmayacağını açıkladı ve Pyongyang hükümetine bu tarz davranışlara son verme çağrısı yaptı.

Kuzey Kore geçen hafta da iki kısa menzilli füzeyle deneme yapmış, füzeler 600’er kilometre menzil kat ettikten sonra denize düşmüştü.

Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, füzelerin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgelerine ulaşmadığını bildirdi. Bununla birlikte füzelerin menzili ve rotası konusundaki incelemeler hala sürüyor.

Kuzey Kore devlet medyası geçen haftaki denemelerin F-35 uçakları satın alan ve sınırda tatbikat düzenleyen Güney Kore’ye “ciddi uyarı” olduğunu bildirmişti.

Trump geçen haftaki füze denemelerini ciddiye almamış, “kısa menzilli” ifadesinin önemli olduğuna dikkati çekerek, Kuzey Kore’nin her ülkede bulunan standart füze denemesi yaptığını açıklamıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.