Kuzey Kore, devasa yeni bir kıtalar arası balistik füzeyi sergilemek için Cumartesi günü alışılmadık bir askeri geçit töreni gerçekleştirdi.

Kuzey Kore, Kim’in “yeni stratejik silah” olarak tanımladığı uzun menzilli füzelerini,  Pyongyang ve Washington arasındaki gerilimin 2018’de düşmesinden bu yana ilk kez askeri bir geçit töreninde sergiledi.

İktidardaki İşçi Partisi’nin 75. yıldönümünü kutlayan geçit töreninde, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un COVID-19 salgınının yol açtığı “büyük zorluklarla” boğuşurken ülkeyi sağlam kalmaya çağırdığı duygusal bir konuşması da yer aldı.

Hwasong-15 olarak bilinen ve teorik olarak tüm ABD anakarasına ulaşabileceği kaydedilen balistik füzenin yeni versiyonu, başkent Pyongyang’deki Kim Il Sung Meydanı’nda, 22 tekerlekli bir kamyon rampasında sergilendi.

Kim 25 dakikalık konuşmasında, ABD’den veya tek müttefiki Çin’den bahsetmedi ve ABD Başkanı Donald Trump’da eleştirmekten kaçındığı izlendi.

Kıtalararası yeni bir balistik füze ve diğer askeri teçhizatın sergilendiği askeri geçit töreninde konuşan Kim, bir ara gözlüklerini çıkarak gözyaşlarını sildi ve “Halkımız bana güvendi, gökyüzü kadar yüksek, denizler kadar derin umutlarını bana bağladı. Ama ben bunlara yeteri kadar yanıt veremedim. Bunun için çok üzgünüm” dedi.

Kuzey Kore’nin önceki liderleri olan dedesi ve babasına atıf yapan Kim, “Tüm halkın güveni sayesinde, büyük yoldaşlarımız Kim Il-sung ve Kim Jong-il’in davasına sahip çıkma sorumluluğu bana verildi. Ama çabalarım ve samimiyetim, halkımızı hayatlarındaki sıkıntılardan kurtarmaya yetmedi” diye konuştu.

Klasik Mao kıyafeti yerine Batı tarzı gri bir takım giyen Kim, salgın ve diğer zorlukların ortasında ısrar ettiği için ordusuna teşekkür etti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.