Limak ve Summa, Senegal’in Başkenti Dakar’da yapımı süren ve 7 yıldır tamamlanamayan AİBD Havalimanı’nın inşaatını ve işletmesini yapacak.

Türk şirketleri Limak ve Summa, Senegal’de, Aeroport International Blaise-Diagne (AİBD) Havalimanının inşaatının tamamlanması ve işletilmesi işini aldı. Limak Şirketler Grubu Başkanı Nihat Özdemir, “Limak olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübelerimiz var. Bu tecrübemizi Senegal’e de taşıyacağız.” dedi.

AFRİKA’NIN HUB HAVALİMANI OLACAK
Özdemir şöyle devam etti: “Biz Senegal’de ve Afrika’da havalimanının ötesinde çok daha geniş yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz. Dakar, havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda bulunuyor. Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika’nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek.”

Aeroport International Blaise-Diagne1

YAPACAK VE 25 YIL İŞLETECEK
Limak Yatırım’dan yapılan açıklamaya göre, Türk şirketleri Limak ve Summa, Senegal’in Başkenti Dakar’da yapımı süren ve 7 yıldır tamamlanamayan AİBD Havalimanının inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu.

AİBD Uluslararası havalimanı inşaatı toplamda 466 milyon avroya mal olacak. Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı ancak yüzde 70’i tamamlanan havalimanı, inşaatı tamamlandıktan sonra Summa ile Limak’ın kuracağı, Senegal devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek. Limak ve Summa, inşaatın geri kalan bölümünü 8 ayda tamamlamayı ve havalimanını devreye almayı planlıyor. Dakar’ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken, yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona, ardından da 5 milyona ulaşması bekleniyor.

Aeroport International Blaise-Diagne2 Aeroport International Blaise-Diagne3 Aeroport International Blaise-Diagne4

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.