Portekiz’in başkenti Lizbon’da gündem şehrin tek havalimanı olan Humberto Delgado Havalimanı’nın kapasite sorununa çözüm bulunması.

Lizbon Humberto Delgado Havalimanı 2015 yılındaki %5’lik büyümesinin ardından 2016 yılında da %8 büyüyerek yıllık 22 milyon yolcu ile kapasitesini zorlamaya başladı. Biri 3,800 diğeri 2,300 metre uzunluğunda iki piste sahip olan havalimanının önümüzdeki yıllardaki yolcu yoğunluğunu karşılamakta yetersiz kalacağı tahmin ediliyor. Bu sorunun çözümü için hükumet ve havalimanı işletmeciliği iki ana plan üzerinde duruyor.

İlk Plan Montijo Hava Üssü

Lizbon’un güneyinde yer alan ve Portekiz Hava Kuvvetleri’nce aktif olarak kullanılan Montijo Hava Üssü planlamanın ilk alternatifi konumunda yer alıyor. 2,150 ve 2,400 metre uzunluğunda iki piste sahip olan hava üssünün yapılacak yatırımlar ile 2018 sonunda sivil hava taşımacılığa uygun hale getirilebileceği tahmin ediliyor. İlk aşamada düşük maliyetli hava yolu şirketlerine açılması planlanan hava üssünün kullanımı konusunda hava kuvvetlerinin planlama yapması istendi.

Montijo Hava Üssü’nün kullanılmasına Portekiz Hava Yolu Pilotları Derneği (APPLA) ise karşı çıkıyor. APPLA’ndan yapılan açıklamada hava üssünün teknik olarak sivil hava taşımacılığı için yetersiz olduğunun altı çiziliyor. Pistlerin hem uzunluk olarak hem de dayanıklılık olarak uluslararası uçuşları yapacak uçaklar için yetersiz olduğunu söyleyen yetkililer ayrıca hava üssünün neredeyse hiç bir sivil sisteme sahip olmadığının altını çizdi. Hava üssünün yeterli iniş yardımcılarına sahip olmadığını söyleyen yetkililer aletli iniş sistemi ve diğer iniş yardımcılarının bulunmadığı hava üssünün uçuşa açılmasına karşı çıkıyor.

İkinci Plan Yeni Terminal

Fransız Vinci Grup’a bağlı ANA tarafından işletilen Lizbon Havalimanı için işletmeci firmanın 2022’ye kadar sürecek bir çalışma ile kapasite artırımına gidilebileceği yönünde bir planlama yaptığı iddia edildi. Şirketin büyüme planı kapsamında yeni bir terminal ve ek park alanları yer alıyor. Maliyet husunda iki ihtimalinde yakın olmasının seçimin yeni havalimanı beklentisini artırdığı iddia ediliyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.