Bilinegelen adıyla “Bomba Uzmanı”, güvenlik terminolojisinde ise “Patlayıcı arama eğitimli”  olarak adlandırılan köpeklerden biri ‘Lusi’.

İzmir Adnan Menderes Uluslararası Havalimanının  iç ve dış hatlar terminalinde ansızın karşınıza çıkabiliyor Lusi. Alman Kurdu orjinli Lusi, TAV Özel Güvenlik K-9 Biriminde görevli. Özel eğitim almış personeli eşliğinde patlayıcı maddelerin tespiti ve olası diğer tehditlerin bertaraf edilmesinde önemli bir görev yükleniyor.

1 Temmuz 2015’ten itibaren Adnan Menderes Havalimanı’nda tek kontrol noktasına geçilmesinden sonra,  fiziki ve elektronik denetimlere destek olarak büyük bir katkı verdiği gözlenen Lusi’yi görev başında böyle fotoğrafladık.

HAVALİMANLARI GÜVENLİĞİNDE  EĞİTİMLİ KÖPEKLERİN AYRI BİR ÖNEMİ VAR

Lusi’nin arkadaşı ‘Hido’ da İstanbul’da görevde

Ağustos ayında Hürriyet Gazetesi’nin,”Türkiye’de ve yurt dışında toplam 14 havalimanını işleten, ayrıca 39 havalimanında da hizmet şirketleriyle faaliyette bulunan TAV Havalimanları Holding’in İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, 14 bin 478 personeli bulunan şirketinin yeni elemanı “Hido” ile Atatürk Havalimanı’nda güvenlik konulu bir sunumda tanıştığı”  konulu haberinde Şener,” TAV Özel Güvenlik K-9 Birimi’nde göreve başlayan Labrador cinsi kuzguni siyah renkte patlayıcı arama eğitimli Hido adlı köpeği görünce , Hido’nun yanındaki görevli güvenlikçiye sırtında TAV yazan yelek olan Hido’yu göstererek, “ Bizim personelimiz mi? “ diye sordu. Görevliden olumlu cevap alan Şener bu kez,” Bunlar kıymetli elemanlar. Çok iyi bakmamız lazım,yılbaşında buna zam da yapmak gerekecek herhalde”  ifadesinde bulunmuştu.

İstanbul’un Hido’su varsa İzmir’in de Lusi’si var

Hido gibi Lusi’ye de zam yaptılar mı, yoksa unuttular mı bilinmez ama, çok çok iyi bakıldığı ve görevli güvenlik personeliyle uyum içinde  görev yaptığı gözlemleniyor.

(Bağımsız Havacılar)

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.