Türkiye’nin Madagaskar Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Madagaskar’da Ağustos ayı sonlarında başlayan veba hastalığı Ekim ayı itibarıyla özellikle şehirlerde salgın haline geldiği; hastalığın en tehlikeli çeşitlerinden olan solunum yoluyla taşınması nedeniyle vebanın önümüzdeki dönemde de giderek artacağı düşünüldüğü ifade edildi.

SALGIN GENİŞLEYEBİLİR

Yerel makamların Dünya Sağlık Örgütü’yle işbirliği içinde salgının önlenmesine yönelik yoğun çalışma başlattığı kaydedilen açıklamada bununla beraber, Madagaskar’a seyahat edecek vatandaşlarımızın önleyici tedbirlere uymaları, hijyen hususuna azami dikkat göstermeleri, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemeleri ve anılan hastalığa karşı çok dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

21 milyonu geçen nüfusuyla Dünyanın en büyük 4’üncü adası olan Madagaskar,eşsiz doğası ve renkli canlı yaşamıyla bir turizm merkezi.

Türk Hava Yolları (THY) Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya, yine bir ada ülkesi olan Mauritius bağlantılı olarak haftada 4 sefer gerçekleştiriyor.

89 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan,Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), bugüne kadar Madagaskar’daki zatürreli (pnömonik) veba salgınında 89 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Hastalık genellikle memeli küçük hayvanlardan ve bunların pirelerinde bulunan yersinia pestis bakterisinden kaynaklanıyor.

www.bagimsizhavacilar.com

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.