Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkABD: " İran Yolcu uçağına 1000 metre yaklaştık" (Güncellendi)

ABD: ” İran Yolcu uçağına 1000 metre yaklaştık” (Güncellendi)

İran: “ABD Savaş Uçakları Yolcu Uçağımızı Tehlikeye Attı”

İran resmi haber ajansı IRIB, ABD’ye ait iki savaş uçağının Suriye hava sahası üzerinde İran’a ait bir yolcu uçağına tehlikeli biçimde yaklaştığını bildirdi. Yapılan açıklamada İran uçağının pilotunun çarpışmadan kaçmak için hızla irtifa değiştirdiği ve bazı yolcuların yaralandığı kaydedildi.

IRIB haber ajansından yapılan ilk açıklamada İran yolcu uçağına yaklaşan bir savaş uçağı olduğu belirtilmiş ve bunun da İsrail’e ait olduğu söylenmişti. Daha sonra pilotun farklı açıklama yaptığı belirtildi.

İranlı pilotun güvenli mesafeyi korumaları uyarısında bulunmak için savaş uçaklarının pilotlarıyla iletişim kurduğu belirtilen açıklamada, bu sırada pilotların kendilerini Amerikalı olarak tanıttıkları öne sürüldü.

IRIB haber ajansı tarafından yayınlanan video görüntülerindeyse uçağın penceresinden yaklaşmakta olan bir savaş uçağı görünüyor ve yüzünden yaralanmış bir yolcunun yorumları yer alıyor.

Beyrut Havaalanı’ndan kaynaklar Reuters haber ajansına Mahan Havayolları’na ait uçağın Tahran’dan Beyrut’a gitmekte olduğunu bildirdi.

ABD askeri sözcüsü, olayı doğrulayacak uçakların “rutin görevde” olduğunu ve yaklaşma mesafesinin güvenli olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, konunun soruşturulduğunu ve gerekli yasal ve siyasi adımların atılacağını söyledi.

Beyrut Havaalanı’nın müdürü Reuters’a yaptığı açıklamada yolculardan bazılarının hafif yaralandığını ve tamamının tahliye edildiğini söyledi.

Fars haber ajansı da uçağın Tahran’a geri döndüğünü kaydetti.

İsrail ve ABD uzun zamandır Mahan Havayolları’nı Suriye’deki İran destekli milislere silah taşımakla suçluyor.

ABD, İran’ın Devrim Muhafızları’na mali yardım da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde destek verdiği gerekçesiyle Mahan Havayolları’na 2011’de yaptırım uygulamaya başlamıştı. ABD geçen yıl İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü ilan etmişti.

Başkan Donald Trump’ın ABD’yi 2018 yılında Tahran’la yapılan 2015 tarihli nükleer anlaşmadan çekmesiyle iki ülke arasında gerilim tırmanmış durumda.

ABD tarafından Ocak ayında Irak’ta düzenlenen operasyondaysa İran Devrim Muhafızları komutanlarından General Kasım Süleymani’nin yanı sıra dokuz kişi ölmüştü.

İran, ABD’nin Süleymani’yi öldüren hava saldırısına, ABD güçlerinin konuşlandığı Irak’taki bazı hava üslerine düzenlediği roket saldırılarıyla karşılık vermişti. Bundan birkaç saat sonra teyakkuz durumundaki İran güçleri Tahran’dan havalanan Ukrayna’ya ait bir yolcu uçağını yanlışlıkla vurmuştu.

ABD: “Yolcu uçağına 1000 metre yaklaştık”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) sözcüsü Alb. Bill Urban, Suriye’deki El Tanif üssü bölgesi yakınlarında rutin hava misyonu gerçekleştiren bir F-15 uçağının, “İran’ın yolcu uçağına bin metrelik güvenli bir mesafeden standart görsel teftiş” yaptığını doğruladı.

Söz konusu teftişin El Tanif üssündeki koalisyon personelinin güvenliğini sağlamak üzere yapıldığını belirtti. F-15 pilotunun söz konusu uçağın İran’ın Mahan Havayolları’na ait bir yolcu uçağı olduğunu tespit etmesi üzerine, F-15 uçağının güvenli bir şekilde uçakla arasındaki mesafeyi açtığını söyledi. Sözcü İran yolcu uçağına yönelik önlemenin uluslararası kurallara uygun şekilde yapıldığını belirtti.

VOA Pentagon muhabirine bilgi veren bir başka ABD’li yetkili ise bölgede ABD’ye ait 2 adet savaş uçağı bulunduğunu, uçaklardan birinin İran yolcu uçağına yaklaştığını, diğerinin 2 mil uzakta bulunduğunu belirtti.

GÜNCELLENDİ…

İsrail savaş uçakları Beyrut-Tahran seferini yapan İran Mahan Air yolcu uçağına Suriye üzerinde önleme yaptı iddiası

Ani irtifa kaybeden uçakta yaralanan yolcuların olduğu bildiriliyor.

Ayrıntılar geliyor…

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...