Ukrayna’nın Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler ile yaşadığı çatışma döneminde kapatılarak askeri üsse çevrilen Mariupol Havalimanı yeniden açılıyor.

Serhiy_TarutaMariupol Havalimanı’nı kullanan askeri güçlerin tekrar eski birliklerine dönmesi ile boşalacak havalimanı tekrardan sivil kullanıma açılacak. Ukrayna’nın Donestk bölgesi milletvekillerinden Sergey Taruta yaptığı açıklamada havalimanını kullanan garnizonun taşınması için çalışmaların başladığını havalimanın gerekli tadilat sonrası yeniden hizmet vermeye başlayacağını söyledi. Havalimanını kullanan garnizonun taşınması için iki yer belirlendiğini ve seçilecek yerde inşa edilecek yeni tesislere taşınacak olan garnizonun boşaltacağı binaların tadilata alındıktan sonra sivil kullanıma açılacağı belirtildi.

mariupol-aeroport

Askeri kullanım sırasında ağır hasar almadığı belirtilen havalimanı tesislerinin gerekli bakımlar sonrası uçuşa hazır olduğu ancak ICAO’nun devam eden Donestk hava sahası yasağı nedeniyle uçuşların ne zaman başlayacağının belirsiz olduğu belirtildi. ICAO’nun yasağının kalkması sonrasında Ukrayna’nın metalurji kenti Mariupol’e ilk aşamada Kiev, Odessa ve Lviv’den uçuş yapılması bekleniyor.

İsmail Hacıoğlu-Ukrayna/www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.