Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaUzayMars'ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi

Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi

İnsanlığın Mars’ta üs kurma arayışı, bilim insanlarının Kızıl Gezegen’deki tuzlu sudan oksijen ve yakıt elde etmeye yardımcı olabilecek bir yol keşfettiğini iddia etmesiyle yeni bir destek buldu.

Mars toprağı yüzünden tuzlu olan su, içme amaçlı kullanılamıyor. Elektrik kullanarak suyu (nefes almak için) oksijene ve (yakıt için) hidrojene ayıran olağan yöntem olan elektroliz bile tuzdan kurtulmayı gerektiriyor. Ancak Mars gibi zorlu bir ortamda bu, maliyetli olabilen bir çaba ve külfetli bir yöntem.

Ancak şimdi, St Louis’deki Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, oksijen ve hidrojeni tuzlu sudan daha basit ve ucuz bir şekilde doğrudan ayırabilecek bir elektroliz sistemi geliştirdi.

Bilim insanları sistemi tipik karasal koşullar altında test etmenin yanı sıra sıcaklığın yaklaşık -36 derece olduğu bir Mars atmosferi simülasyonunda da inceledi.

Washington Üniversitesi’nden Vijay Ramani, “Marslı tuzlu suyu ayıracak elektrolizör icadımız, Mars’a ve ötesine yapılacak görevlerin lojistik hesabını kökten değiştiriyor.

Bu teknoloji, okyanusları kullanılabilir oksijen ve yakıt kaynağı haline getirdiği için Dünya’da da eşit derecede yararlı” dedi.

2008 yazında NASA’nın Phoenix Mars Yer Aracı, kazdığı erimiş buzdan çıkan buharla Mars suyuna “dokunmuş ve tatmıştı”. O günden sonra Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express’i de magnezyum perklorat, yani tuzun varlığı sayesinde sıvı halde kalan birkaç yeraltı su havuzu keşfetmişti.

Örneğin, Mars’ta yaşamak ve Dünya’ya geri dönmek için astronotların su ve yakıt dahil bazı ihtiyaçları için üretmesi gerekecek ve bu araştırma böyle bir amaca çok faydalı olabilir.

Önümüzdeki yıllarda hem özel hem de kamusal uzay ajansları, Mars’a insanlı görevler başlatmayı ve hatta orada geçici olarak yaşamayı denemeyi hedefliyor.

Uzay keşif şirketi SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk salı günü yaptığı açıklamada insanların 6 yıl içinde Mars’a inmesini beklediğini söyledi. Ayrıca SpaceX’in iki yıl içinde insansız bir uzay aracı fırlatarak Mars’a iniş yapmayı planladığını ve Mars’a ilk insanın 6 yerine 4 yıl içinde iniş şansı olduğunu da ekledi.

ABD’nin uzay ajansı NASA’nın Temmuz 2020’de fırlatılan keşif aracı Perseverance’ın, 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero Krateri’ne inmesi planlanıyor. Araç, eski yaşamın belirtilerini inceleyecek ve Dünya’ya olası bir dönüş için kaya ve toprak örnekleri toplayacak.

Araç ayrıca, yüksek sıcaklık elektrolizi gerçekleştirecek aletler taşıyor. Ancak Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanım Deneyi (MOXIE), yalnızca havadaki karbondioksitten oksijen üretecek.

Bununla birlikte son araştırma, Ramani’nin laboratuvarında geliştirilen sistem sayesinde aynı miktarda enerji kullanarak MOXIE’den 25 kat fazla oksijen ve dönüş yolculuğunu hızlandırmak için de hidrojen üretebileceğini iddia ediyor.

Daha önce Mars’ta, magnezyum perkloratın varlığı sayesinde sıvı halde kalan birkaç yeraltı su göleti keşfedilmişti.

Araştırmacı bilim insanı ve makalenin yazarlarından Shrihari Sankarasubramanian şunları söyledi: “Paradoksal bir biçimde, suda çözünmüş haldeki perklorat, ki bu kirlilik diye tarif edilir, aslında Mars’ınki gibi bir ortamda bize yardım edebilir.

“Suyun donmasını önlüyor… ve ayrıca elektrik direncini düşürerek elektroliz sisteminin performansını geliştiriyor.”

Araştırmacılar bu sistemi Dünya’da da kullanmayı planlıyor. İstendiği anda denizaltılarda oksijen oluşturarak savunma için faydalı olabileceğine ve derin deniz keşifleri sırasında da oksijen sağlayabileceğine inanıyorlar.

Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...