Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak sıcak hava balonu uçuşu için Türkiye’den götürülecek sıcak hava balonunun karşısına mevzuat engeli çıktı.

Milliyet’te Sefa Karahasan’ın köşesine taşıdığı habere göre KKTC’de Büyükkonuk Belediyesi tarafından turistik uçuşlar için bölgeye getirilen balonun karşısına mevzuat engeli çıktı. KKTC havacılık mevzuatlarında yeri olmadığı için sıcak hava balonunun ülkeye girişi sağlanamadı. Çözüm ise Türkiye’den balon olarak çıkışı yapılan hava aracının KKTC’de uçak olarak kaydedilmesi ile bulundu.

Sefa Karahasan’ın köşesinden KKTC’de  yaşananlar;

Büyükkonuk, turizm bölgesi ilan edilen Baf’a yakın. Belde, turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Kapadokya’dan balon getirildi, köyden Karpaz’a kadar balon turları yapılıyor. Ancak öğrendiğim bazı ayrıntılar “Hangi devirde yaşıyoruz?” sorusunu gündeme getirdi. Sennar oğlu, ülkeye balonu sokmak için yaşadığı diplomasiyi anlattı, şaştım kaldım. Başkan, “Turizme hizmet istiyorum, balon getireceğiz” deyince, balon tüzüğü olmadığı için ülkeye girişine izin verilmiyor. Sonra nasıl yapacaklar? Yasalar 50 yıllık. Turizm ülkesi ama kimsenin aklına gelmemiş yasaları ve tüzükleri düzenlemek.

‘Helikopter, Otobüs Olsun’
Kara kara düşünülmüş. Sonra denilmiş ki, “Balonu, uçak yazalım. Uçak olarak Ada’ya giriş yapsın.” Türkiye’den çıkış ‘balon’, Kuzey Kıbrıs’a giriş ise ‘uçak’ olmuş. Bunun yanında bir ara helikopter girişi konuşulmuş. Ada’daki siyasi durum nedeniyle helikopter girişinde de sorun çıkmış. “Olmaz” demişler. Eğer helikopteri ‘otobüs’ gösterirsek girebilirmiş. Bunlar yaşandıktan sonra, Türkiye’deki tüzükler alınmış ve KKTC’dekiler güncellenmeye çalışılmış. Başkan bunu anlatırken, “Ağlanacak halimize gülüyoruz” dedi. Ülkenin gelişmesi için her alanda yenilenmesi gerekiyor. Yoksa, işimiz çok zor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.