Türk Hava Yolları (THY) A.O.  ve Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) arasında uzun süredir devam eden 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 95.maddesi ile ilgili Tadil Protokolü ile 14 temmuz’da imzalanarak  aynı gün yürürlüğe girdi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Hava İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın imzaladığı Tadil Protokolüne göre, THY A.O. Uçucu Ekip Görev ve Dinlenme Süreleri ile Uygulama Esasları Yönetmeliği (07-029) en kısa sürede hazırlanıp uçuş ekiplerine kitapçık olarak dağıtılacak.

Kokpit ve kabin ekipleri ile ilgili hükümleri içeren  95’inci maddede yapılan düzenlemeyle, 25. Dönem TİS kazanımlarından biri olan 4 saat öncesinden bildirilmesi şartıyla alınacak 2 güne kadar olan sağlık raporlarından ücret kesintisi yapılmaması ile alakalı maddenin zaman içinde üyelerimizin aleyhine durum oluşturduğu 2 günden sonraki sektörlerin kesintili alınması, bu Tadil Protokol ile beraber gerçekleştirilemeyen görev için istirahat raporunun iki güne kadar olması durumunda planlı rotasyon için kesinti yapılamaz şeklinde  üyeler lehine değiştirildi.

SHT-FTL’de 168 saat olarak yayımlanmış olan ve birçok hava yolu şirketinin 168 saat olarak uyguladığı, iki tazeleme amaçlı uzatılmış dinlenme süreleri arasındaki süre    Tadil Protokolü ile 144 saat olarak uygulanacak.

25. Dönem TİS Madde 95 Tadil Protokolüne aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://havais.org.tr/…/uploads/2017/07/95.Madde-Protokol.pdf

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.