Ukrayna istihbaratı, Rus işgalcilerin Kırım’ın hava sahasında sergiledikleri askeri faaliyetleri Malezya havayollarına ait MH17 sefer sayılı Boeing-777 yolcu uçağının trajedisinin tekrarlanmasına yol açabileceğini ileri sürdü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Teşkilatı’ndan gelen açıklamada, “3. Telsiz Muhabere alayının Tarhankut, Fiolent burunları, Ay-Petri dağında, Canköy, Kerç, Kefe (Feodosiya) bölgelerinde konuşlandıran telsiz muhabere birlikleri, hava hedeflerinin tespitini ve takibini gerçekleştiriyor, belirlenen hedefleri uçak savar tümenlerine iletiyor ve savaş uçakları için hedef tespit ediyordu” denildi.

Teşkilat, Karadeniz bölgesinin hava sahasında söz konusu faaliyetlerinin yürütülmesinin uluslararası hava taşımacılığı için tehdit oluşturduğunu ve  Malezya havayollarına ait MH17 sefer sayılı Boeing-777 yolcu uçağı trajedisinin tekrarlanmasına yol açabileceğine kaydetti.

Daha önce, 2014’te Ukrayna hava sahasında vurulan Malezya’ya ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı konusunda araştırma yapan uluslararası komisyon, uçağın Rusya’dan işgal edilen Donbas topraklarına sevk edilen BUK füze sistemi ile vurulduğunu bildirmişti.

Soruşturmanın bilgilerine göre uçak Snejnoe yerleşim yeri üzerinden vurulmuştu. 2014 yılında şimdi de olduğu gibi Snejnoye’yi Rus yanlısı sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ayrılıkçıları kontrol ediyorlardı. (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.