Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Havalimanı’na yapılan uçuşların iptal edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Tokat halkı yeni bir Havalimanı’nın yapılmasını beklerken bugün mevcut havalimanında ki uçuşların da iptal edildiğini ifade eden Durmaz, Tokat’ta yaşayan Tokatlı kadar hemşerimizde İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’da 5. büyük İl’iz. Böyle bir durumda Tokat’ta hava yolu ulaşımına önem verilmemesi düşündürücü ve son derece üzücüdür. Tokatlı üvey evlat mı? diye sordu.

Tokat’ta uçuşların geçmiş tarihlerde de iptal edilmesinden dolayı mağduriyet yaşanıldığını hatırlatan Durmaz; “Tokat’a komşu Amasya, Ordu, Samsun, Sivas illerindeki havalimanların da haftanın her günü, farklı firmaların, farklı saatlerde birden fazla alternatifli ve dış hat bağlantılı uçuşları var. Tokat’ın bölgede ki illerimizden ayrı tutulmasını Hükumet’in teşvik paketlerinde de Tokat’a yer vermemesini anlayabilmiş değiliz. Baktığımızda uçakların doluluk oranı ortalama %80 in altına hiç düşmemiş. 2016 yılında Tokat Havalimanı’nı 53.004 vatandaşımız kullanmış.  Erzincan ilimizin 262 bin nüfusu var. Anadolu Jet, Türk Hava Yolları ve Pegasus firmaları her gün İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen’e, İzmir’e ve Ankara’ya düzenli uçuş seferleri var. Yine başka bir ilimiz Bingöl’ün 269 bin nüfusu var. Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’in İstanbul ve Ankara’ya düzenli uçuş seferleri var.  Yine illere baktığımızda Isparta’nın 427 bin, Kastamonu’nun 376 bin, Kars’ın 289 bin, Siirt’in 322 bin, Nevşehir’in 290 bin, Sinop’un 205 bin, Iğdır’ın 192 bin, Muş’un 406 bin nüfusu var ama birden fazla firmanın farklı illere düzenli uçuşları var” şeklinde konuştu.

Tokat’ın nüfusuna bakıldığında başka illere oranla hak ettiği değeri göremediğini belirten CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz; “Bölgeyi mutlu edilmek adına Doğa ve çevre tahribatına neden olacağını bile bile Denizi doldurup havalimanı yapıyorsunuz. 750 Milyon TL ye mal olacak Rize-Artvin illerinin nüfusu 499 bin, Tokat’ın nüfusu 602 bin, Tokat’ın hali hazırda mevcut havalimanına uçak indirmiyorsunuz. Ama bizim 602 bin nüfusumuz olmasına rağmen bırakın Yeni havalimanını sadece İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına olan uçuş seferimizde iptal edildi.

Hükumet acilen Türk Hava Yolları veya Anadolu Jet bünyesinde Tokat’ın uçuş sorununu çözmelidir. Tokat’ı ve Tokatlıları bu kadar da yok sayamazsınız. 1 Mart’ta Tokat Cumhuriyet meydanında ikinci kez yeni havalimanı sözünü veren Başbakan’a sesleniyorum: Herhalde Tokatlı çok kolay oy vermenin bedelini ödüyor. Sn. Başbakan biz günde üç uçak değil, sadece bir uçuşun devamını istiyoruz. Bunun da Tokatlının hakkı olduğuna inanıyoruz. Söz konusu oy ise Tokatlı her seçim de Türkiye ortalamasının üzerinde oy verdi. Tokatlıdan daha ne istiyorsunuz? ” ifadelerini kullandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.