Rize’yi Türkiye’nin modern ve çağdaş şehirlerinden birisi yapma yolunda verdikleri mücadelede çok önemli bir adımın atıldığını belirten Rize Milletvekili Hasan KARAL, Rize Havalimanının ihalesinin bu gün yapılmış olmasını görmek bizleri büyük bir sevince gark etmiştir. Bu günü gösterdiği için Rabbime şükrediyorum dedi.

Rize Milletvekili Hasan Karal, yapılacak olan havalimanı ile ilgili “Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci, deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nın ihalesi bugün yapıldı” dedi.

Milletvekili Karal; Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik bir alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere, toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılacak. En derin yeri 22 metre olmak üzere, ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.

Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya, Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verecek ,dedi.

(Rizedeyiz)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.