28 Haziran’da IŞİD tarafından yapılan saldırı sonrası Atatürk Havalimanı’nın girişine araçların kontrolü için yerleştirilen X-Ray cihazı sessiz sedasız kaldırıldı

IŞİD lideri Bağdadi’nin Türkiye’ye cihat ilan etmesinin ardından gözler yeniden havalimanları gibi potansiyel hedeflere çevrildi. Bilindiği üzere, IŞİD tarafından 28 Haziran’da Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı sonrası üst seviyeye çıkarılan güvenlik önlemleri kapsamında 31 Ağustos’ta havalimanı girişine araçlar için X-Ray cihazı kuruldu.

Ancak bu uygulama ekim ayı sonunda sessiz sedasız bir şekilde kaldırıldı. Daha hızlı araç araması ve girişteki yoğunluğu azaltmak amacıyla kurulan, ancak çoğu zaman da kullanılmayan cihazın neden kaldırıldığı ise açıklanmadı.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere göre, X-Ray cihazını kullanan emniyet birimleri uygulamadan yeterli verimi alamadı. İstenilen verim alınsaydı, X-Ray cihazlarının stratejik havalimanlarına konulması planlanıyordu. Havalimanı girişine X-Ray konması ile birlikte şüpheli araçlar cihazın içinden geçirilerek kontrol ediliyordu. Cihazın kaldırılması sonrası, eskiden olduğu gibi güvenlik güçleri şüpheli araçları kenara alarak ‘elle’ kontrol yapıyor. Aramaların kış aylarında daha rahat yapılabilmesi için de havalimanı girişine üstü kapalı bir bölüm bile inşa edildi.

(Taylan Büyükşahin/Sözcü)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.