Tasarım çalışmaları TUSAŞ’ın ana yükleniciliğinde devam Milli Muharip Uçak Projesi’nde yola çift motor ile devam edilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2016 raporu ile ortaya çıkan bilgiye göre daha önce hazırlanan 3 ön tasarım projesinden çift motorlu olan model ile devam edilecek. Kavramsal tasarım sürecinde hazırlanan ikisi tek biri çift motorlu üç seçeneği belirlenen Milli Muharip Uçak Projesi’nde detay tasarım süreci ve sonrasındaki ana sürece çift motorlu tasarımın seçildi.

Tek Gelişme TF-X’de Değil

Ekim 2016’da 1 numaralı Aralık’da ise 2 numaralı prototipi kabul edilen HÜRKUŞ-A projesi sonrasında B ve C modelleri içinde çalışmalara hızlandı. HÜRKUŞ-B için Aselsan tarafından Merkezi Kontrol Bilgisayarı, grafik Çok İşlevli Gösterge (Multi Functional Display-MFD) ve sayısal dâhili haberleşme sistemi gibi aviyonik sistemlerinin geliştirilmesi çalışmaları nihai hale gelindi. Önümüzdeki süreçte bu aviyonik sistemlerin test ve ekipman ön kabulleri başlayacak.

HÜRKUŞ-C uçağı için yapılacak ön çalışmalar ve Mühimmat Atış Gösterimi sözleşmesi ile ilgili hususlar tamamlanırken Kasım 2016 itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yakın hava destek harekat konseptini destekleyecek şekilde ayrı bir Silahlı Hürkuş (Hürkuş-C) projesi başlatıldığı belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.