Mısır’ın ulusal hava yolu şirketi Mısır Hava Yolları’nın Paris-Kahire seferini yapan yapan uçağı Mısır hava sahasına girmeden kısa süre önce kayboldu. Mısır Hava Yolları yetkilileri arama kurtarma çalışmaları sürdürülen uçağın düştüğünü açıkladı.

Mısır Hava Yolları, resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Paris’den Salı akşamı 23:04’de havalanan MS804 sefer sayılı Kahire uçağının Mısır hava sahasına girdikten sonra radardan kaybolduğu açıklandı. 11,280 metrede uçuşuna devam eden uçak Mısır hava sahasına yaklaşık 180 kilometre mesafe kaldığında radardan kaybolduğu açıklandı.

Radardan kaybolan Mısır Hava Yolları uçağında 1’i çocuk, 2’si bebek 56 yolcu, 7 mürettebat ve 3 güvenlik personeli bulunduğu açıklandı.

Mart ayında yine Mısır Hava Yolları’na ait İskenderiye-Kahire seferini yapan bir uçak hava korsanı tarafından kaçırılarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne indirilmişti.

Mısır Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada uçağın son koordinatlarının kurtarma ekipleri ile paylaşıldığı ve ekiplerinin bölgeye hareket ettiği belirtildi. Uçağın Yunanistan ve Mısır hava sahası sınırı yakınında kaybolduğu belirtildi.

Kaybolan uçağın kaptan pilotunun 6,275 uçuş saati, ikinci pilotunun ise 2,766 uçuş saati uçuş tecrübesi olduğu. SU-GCC tesciline sahip A320 tipi uçağın 13 yaşında olduğu açıklandı.

Uçağın kalkış yaptığı Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda kriz masası oluşturularak uçakta yakınları bulunanlara destek sağlanmaya başlandığı belirtildi.

Yunanistan silahlı kuvvetleri C-130 tipi bir uçak ile Kerpe Adası’nın güneyinde yürütülen arama kurtarma çalışmalarına katıldığı belirtildi.

Uçakta 15 Fransa, 30 Mısır, 1, İngiltere, 1 Belçika, 2 Irak, 1 Kuveyt, 1 Suudi Arabistan, 1 Sudan, 1 Çad, 1 Portekiz, 1 Fas ve 1 Kanada vatandaşı bulunduğu açıklandı.

Kahire Havalimanı yönetimi Terminal 1 yolcu salonunu MS804 sefer sayılı uçuşta yakını bulunanlar için ayrıldığını duyurdu.

Fransız kaynakları uçakta her hangi bir terör saldırısı yaşanmış olamayacağını ancak kendilerinin de her hangi bir hipoteze sahip olmadığını açıkladı.

Bir gemi kaptanının uçağın radarda son görüldüğü bölgede havada bir duman gördüğünü rapor ettiği açıklandı.

Mısır Hava Yolları ve Mısırlı yetkililer yaptıkları açıklamada uçağın yerel saat ile 4:36’da (Türkiye saatiyle 5:36) acil durum sinyali gönderdiğinin belirlendiğini açıkladı.

Mısır Hava Yolları yetkilileri radardan kaybolan ve arama kurtarma çalışmaları sürdürülen MS804 sefer sayılı uçağın düştüğünü açıkladı.

Ayrıntılar Geliyor…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.