Rusya ve Mısır, uçak seferlerinin yeniden başlatılması için yapılan görüşmelerde son aşamaya ulaştı. İki ülkenin yetkili departmanları arasındaki sürekli görüşmeler, Rus yetkililerin Şarm El-Şeyh ve Hurghada’daki havalimanlarında yaptığı incelemeler ve Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un Mısır ziyareti, iki ülke arasındaki görüşmelerin yakın zamanda sonuçlanacağını gösteriyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan değerlendirmeye göre, Sokolov, ziyaret kapsamında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi ile görüşerek iki ülke arasındaki hava trafiğinin yeniden başlatılmasını değerlendirecek.

MISIRLI BAKAN MOSKOVA’YI ZİYARET ETMİŞTİ

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fathi, geçtiğimiz hafta Moskova’da Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Nikolay Asaul ile bir araya gelmiş, iki ülke arasındaki hava yolu trafiğinde güvenliğin sağlanması konusunda detaylı bir görüşme gerçekleştirmişti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, güvenlik konusunda oldukça önemli adımlar atıldığı, uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yakın ilişkilerin sürdürüleceği belirtilmişti.

‘NİHAİ BELGELER SOKOLOV’UN ZİYARETİNDE İMZALANABİLİR’

ATOR tarafından yapılan değerlendirmeye göre, iki ülke arasında bir süredir devam eden bu görüşmeler son aşamalarına ulaşmış bulunuyor. Değerlendirmede görüşlerine yer verilen uzmanlar, ‘’Maksim Sokolov’un ziyareti, görüşmelerin son aşamaya geldiğini ve nihai belgelerin bu görüşmede imzalanmasının oldukça yüksek bir olasılık olduğunu gösteriyor. Görüşmeye Devlet Başkanı Sisi’nin katılması Mısır’ın uçuşların başlaması konusunda ısrarcı ve aceleci olduğunun kanıtı. Sezona Rusya’dan uçuş garantisi alarak girmek istiyorlar.’’ ifadelerini kullandı.

MISIR HAVALİMANLARINDA RUS TURİSTLERE ÖZEL TERMİNALLER

Mısır medyasına göre, görüşmenin kilit konularından biri Mısır havalimanlarında Rus turistlere özel terminaller olması olacak. Haberlere göre, Mısır Rus turist sayısının yılda 3-4 milyona ulaşması durumunda havalimanlarında özel terminaller oluşturmaya sıcak bakıyor. Geçtiğimiz günlerde Hurghada Havalimanı’nı ziyaret eden Rus yetkililerin bu yönde de incelemeler yaptığı, Rus turistlerin havalimanlarında giriş ve çıkışlarda diğer yolculardan nasıl ayrılacağı konusunda görüşmeler olduğu ifade ediliyor. Bu uygulamanın Uluslararası Kahire Havalimanı’nda da hayata geçirileceği belirtiliyor.

‘UÇUŞLAR EKİMDE BAŞLAYABİLİR’

Bu tarz haberlere sıkça yer veren Mısırlı Al-Masry Al-Youm gazetesi, görüşmelerden olumlu sonuç çıkacağından oldukça emin gözüküyor. Gazetenin kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, iki ülke arasındaki uçuş trafiği ekim ayında başlayabilir. Haberde, ilk uçuşun Moskova-Kahire arasında olacağı, daha sonra ise Moskova’dan turistik destinasyonlar olan Hurghada ve Şarm El-Şeyh’e düzenli uçuşların başlayacağı ifade ediliyor.

Rus hava yolu şirketlerinin Mısır havalimanlarından kendilerine tekrar ayrıcalık tanınmasını talep ettiklerinin de belirtildiği ATOR açıklamasında, Rusya Federal Havacılık Ajansı’nın verdiği bilgiye göre IrAero hava yolu şirketinin Omsk’tan Şarm El-Şeyh ve Kahire’ye; Icarus’un ise Moskova Jukovskiy Havalimanı’ndan Hurghada, Şarm El-Şeyh ve Kahire’ye uçuş düzenlemek için başvuruda bulunduğu belirtiliyor. Buna göre, bu hava yolu şirketleri Mısır’a haftada 7 uçuş düzenliyor olacak.

‘CHARTER UÇUŞLARI TÜRKİYE İLE EŞİT SAYIDA OLACAK’

Charter konusunda da değerlendirme sektör temsilcileri, Rus hava yolu şirketlerinin kısa sürede ayda 500 uçuşa ulaşabileceğini belirtiyor. ATOR’un değerlendirmesinde, bu sayının Türkiye ile Rusya arasındaki charter uçuş sayısıyla neredeyse aynı olduğu da belirtiliyor.

(Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.