Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri AIAA’nın insansız hava aracı yarışmasına katılmaya hak kazandı.

15-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Amerika’nın Kansas Eyaleti Wichita şehrinde Amerikan Uzay ve Havacılık Enstitüsünün (The American Institute of Aeronautics and Astronautics, AIAA) organize ettiği uluslararası insansız hava aracı tasarımı yarışmasına Atatürk Üniversitesi adına, Mühendislik Fakültesi Makine, Bilgisayar ve Elektronik bölüm öğrencilerinin Yrd. Doç. Dr. Barış Özyer önderliğinde kendi tasarladıkları ve üretimini gerçekleştirdikleri iki insansız hava aracı ile katılma hakkını elde etti.

Projenin yürütücülüğünü sürdüren Yrd. Doç. Dr. Barış Özyer, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin farklı alanlarda eğitimlerine devam eden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bir araya gelerek bir proje grubu oluşturduklarını ve öğrencilerimize proje içerisinde kendi alanlarında görev tanımları yapıldığını ve öğrenimleri boyunca gördükleri teorik bilgilerin yanında bir ekip çalışması içerisinde pratik uygulamalar gerçekleştirme fırsatı yakaladıklarından bahsetti.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Totik ise Amerikan Uzay ve Havacılık Enstitüsü’nün organize ettiği bu yarışların her yıl düzenli olarak yapıldığını ve dünyanın her yerinden yoğun talep gördüğünü söyledi.

Dekan Totik, bu yarışlara yurt dışından olduğu gibi yurt içinden de çok sayıda üniversitenin başvurduğunu ve bu üniversiteler arasından Atatürk Mühendislik Fakültesi’nin yarışlara katılma hakkını elde etmesinden son derece gururlandığını belirtti.

Amerika’nın saygın üniversitelerinin çoğunlukta olduğu bu yarışlarda, Atatürk Üniversitesi’nin, Türkiye adına yarışmaya katılacak olan 6 üniversiteden biri olduğuna dikkat çeken Dekan Totik, Doğu Anadolu Bölgesinden katılacak olan ilk üniversite olması sebebiyle de her zaman olduğu gibi bugün de bölgesinde öncü üniversite olmaya devam edeceğini belirtti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.