Muş Valisi Aziz Yıldırım, “Bomba Bulan Casus Drone” isimli proje çalışması ile adını duyuran 2071 Melikşah Ortaokulu öğrencisi 12 yaşındaki Mert Delibalta’yı, Makamında Kabul Etti.
Ziyarette minik mucide,  babası Selçuk Delibalta ve Annesi Nermin Demir Delibalta eşlik etti.
Minik mucidi tebrik eden Valimiz Aziz Yıldırım, çalışma hakkında da bilgi aldı.
Projenin amacının toprağa gömülen, menfez ve köprü altına yerleştirilen patlayıcıları havadan tespit etmek olduğunu söyleyen mucid Delibalta, Drone üzerine görüntü işleme cihazını yerleştirdim. Bu cihaza barutun elementlerini bilgisayar ortamında Java yazılımı desteğiyle kodladım. Kodlanmış görüntü işleme cihazına bağlı kamera, bu elementleri dedektör sistemi sayesinde gördüğünde hemen uyarı sinyali vermeye başlıyor. Barutun nerede olduğunu tespit ediyor. Drone bir metre derinliğindeki barutu bulabiliyor. Barutun elementlerini tanıtmak için bin 107 satır kod yazdım. Bu kodlama işlemi 3 ay sürdü.
Bir metre derinliğe torpil patlayıcı bıraktık. O bölgede drone ile çalışma yaptık. Burada canlı kamera görüntüsü sayesinde patlayıcının nerede olduğunu gördük. Patlayıcı tespit edildiğinde kumanda üzerinde yeşil nokta yandı. ” dedi.
6 ay önce “Bomba Bulan Casus Drone” isimli proje çalışmasını başlatan Mert Delibalta, yaklaşık 4 ayda tamamladığı proje ile 17-18 Mayıs 2017 tarihinde Erciyes Üniversitesince düzenlenen “2. Uluslararası Eru Mekatron Robot Yarışması”na katılarak, birinci oldu.
Yaşam hikâyeleriyle topluma örnek olan vatandaşlar arasında yer alan mucit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında vereceği resepsiyonuna da katıldı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.