Eski THY Hat Bakım Müdür yardımcılarından, emekli uçak teknisyeni Naci Püskülcü ülkemiz havalimanlarında uygulanan fotoğraf çekme yasağını ele aldı.

YASSSSAH HEMŞERİM! 

Benim nesil havacıların işi ve iş yerleri ile ilgili fotoğrafları çok nadirdir özellikle gençliklerine ait fotoğraf hemen hemen yok gibidir.  Zira ne hikmetse meydanlarda (bizim nesil ağzıyla hava alanı) fotoğraf çekmek yasaktır, özellikle de asker ile birlikte kullanılan meydanlarda.

Yassah HemşerimHavacılığımın 15 yılı Çiğli’de geçti, Çiğli asker-sivil karışımı, küçücük sivil terminali olan bir meydandı.  Tel örgülerde ve göze çarpacak bir çok noktada fotoğraf çekimin yasaklayan uyarı levhaları olmasına rağmen,  uçak iner inmez üzerinde Türkçe ve İngilizce olarak  “fotoğraf çekmeyiniz” yazan  kocaman ayaklı bir levha uçağın önüne dikilirdi.

O günlerde Dalaman ve Bodrum meydanları yok, bütün Ege yolcusu İzmir’den akıyor ve taşınan yolcunun %80’ini  yabancı, turistik amaçlı seyahat etmekteler. Hepsinin boyunlarında kocaman makinalar asılı. Yasak levhaları ile karşılaştıkları anda ruh hallerini siz düşünün.

Görev uçuşlarında Frankfurt ve Londra meydanlarında fotoğraf çekmek için hazırlanan terasları gördükçe heveslenir ve garip bulduğum fotoğraf çekme yasağının Türkiye’de kalkıp kalkmayacağını düşünürdüm.  1980’lerde Adnan Menderes Havalimanı inşa edilip 1987 yılında açıldığında, aprona ve piste nazır üst kat balkonunun  fotoğraf çekmek için uygun olduğunu düşündüm ama çekene rastlamadım zira Çiğliyi yönetenlerce ayni anlamsız yasak buraya da taşınmıştı. Zamanla ve yıllar sonra gevşeyen yasağa rağmen kimse fotoğraf çekmek için o balkona yönlendirilmedi ve kapıları hep kilitli kaldı.

Millet olarak bu garip yasağı niye koyuyoruz! Mantığı ne! Bilmiyorum, ama ayni  yasak TCDD Haydarpaşa ve Sirkeci garlarda da halen mevcut. Koskocaman levhalarla ziyaretçiler uyarılıyor, günümüz teknolojisine uyarak fotoğrafın yanına video çekimini de eklemişler ve izne tabi tutmuşlar.

Günümüzde umarım şimdi heveslendiğim Avrupa meydanlarındaki gibi özel fotoğraf çekim terasları düşünülmüştür.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.