Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

NASA hız kesmiyor: İki yeni uzay görevi daha onaylandı

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Dünya üzerinde ve Güneş’te yaşanan hava olaylarını incelemeyi hedefleyen iki yeni görev onayladı.

Görevlerden birinin adı Extreme Ultraviolent High-Throughput Spectroscopic Telescope Epsilon (Aşırı Morötesi Yüksek Verimli Spektroskopik Teleskop Epsilon – EUVST). Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın liderliğindeki göreve NASA’yla birlikte birçok uluslararası kuruluş desteğini sunacak. NASA’nın 55 milyon dolar (yaklaşık 409 milyon TL) ayırdığı görevin amacı, içerdiği yüksek güçlü teleskopla, Güneş’in atmosferinin, Güneş rüzgarlarıyla patlamalarını nasıl beslediğini incelemek.

NASA’ya göre, 2026’da fırlatılması planlanan EUVST’yle Güneş’in atmosferinin bugüne kadarki en kapsamlı morötesi görünür bölge spektroskopi ölçümleri elde edilebilir. Bu sayede bilim insanları, farklı manyetik ve plazma süreçlerinin Güneş koronasının ısınmasını nasıl tetiklediğini ve Güneş enerjisini nasıl serbest bıraktığını anlayabilir.

UPI’ın haberine göre, NASA’nın kendisine ait görevinin adıysa Electrojet Zeeman Imaging Explorer (Elektrojet Zeeman Görüntüleme Gezgini – EZIE). EZIE, CubeSat adıyla bilinen üç küp uydu içeriyor. Bunlar aracılığıyla, Güneş patlamaları sırasında ortaya çıkan parçacıkların, Dünya’nın manyetosferini ve aurorasını birbirine bağlayan elektrik akımlarını nasıl etkilediğinin öğrenilmesi planlanıyor. 53 milyon dolar (yaklaşık 394 milyon TL) bütçeye sahip görevin 2024’te başlatılması hedefleniyor.

Kısacası EUVST ve EZIE, elektromanyetik fırtınaların hem Güneş kökenlerini hem de Dünya üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlayan çeşitli Dünya ve uzay merkezli görevler gerçekleştirecek. NASA çalışanları iki görev dolayısıyla da mutlu. Ajanstan Thomas Zurbuchen, EUVST sayesinde diğer kuruluşlarla çalışmaktan heyecan duyduğunu dile getirirken Peg Luce, ” Bu yeni görevlerle, Güneş’i uzayı ve Dünya’yı birbirine bağlı bir sistem olarak çalışma şeklimizi büyütüyoruz.” dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR