ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA insansız hava araçlarının trafiğini kontrol edecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Son yıllarda sayıları artan, bireysel ve kurumsal olarak kullanılmaya başlanan drone, yani insansız hava araçlarının trafiğine düzenleme geliyor. Özellikle ABD’de yaygınlığı giderek artan bu araçlar  için düzenleme yapılacak.

New York Times’ın haberine göre ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, insansız hava araçlarının trafiğini düzenlemek üzere bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistemin temel amacı insansız hava araçlarının binalara, haber helikopterlerine ya da birbirlerine çarpmalarının önüne geçmek.

İnsansız hava araçlarının büyük bir çoğunluğu yerden 100-150  metre yükseklikte uçuyor. Alçak bir irtifa olduğu için bu cihazların hava trafiğini kontrol etmek o kadar da kolay değil.

Sistemin önümüzdeki yıl kullanıma sunulması bekleniyor. NASA adına çalışmayı yürüten Dr. Parimal H. Kopardekar, sistemin ilk kez tarım alanında kullanılabileceğini ifade ediyor.

Google ve Amazon çalışıyor

Hem Google’ın hem de Amazon’un insansız hava araçlarıyla ilgili çalışmaları bulunuyor. Amazon ürün teslimatı konusunda bu araçları kullanmayı hedeflerken, Google daha çok doğal felaketlerde yardım getirmek için bu cihazları kullanmayı planlıyor.

(Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.