Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaUzayNASA: İki kişi yörüngede, iki kişi yüzeyde olacak

NASA: İki kişi yörüngede, iki kişi yüzeyde olacak

NASA’dan gelen, insanlı uzay araştırmaları hedeflerine dair yeni bir açıklamada mürettebatlı Mars seyahatlerinin ayrıntıları netleştirildi.

Açıklanan ayrıntılara göre uzay ajansı ilk etapta astronotların Mars’ta 30 gün kalmasını planlıyor.

Bu bir aylık süre içinde astronotları Kızıl Gezegen’e taşıyan uzay aracının aynı zamanda mürettebata yaşam olarak hizmet etmesi planlanıyor. Bu nedenle Mars seyahatinde kimyasal ve elektrik tahrikli, hibrit bir roket kullanılacak.

Mevcut teknolojiyle Mars’a insansız uzay yolculuğu en az 7 ay sürüyor. İnsanlı yolculukta bu süre 9 aya çıkabilir. Bu da Mars’a gidecek astronotların Dünya’yla bağını önemli ölçüde zayıf olacağı anlamına geliyor.

Dolayısıyla astronotlara yaşam alanı sunacak uzay aracının tasarımı büyük önem kazanıyor.

Uzay ajansının açıklamalarında en dikkat çeken kısım ise mürettebattaki kişi sayısı ve astronotlar arasındaki iş bölümü oldu.

Buna göre 4 kişilik mürettebattan iki astronot Kızıl Gezegen yörüngesine yerleşecek bir uzay aracında kalacak. Diğer iki astronot ise 25 ton ağırlığındaki bir iniş aracıyla gezegen yüzeyine inecek.

Ayrıca yüzeyde gerekebilecek malzemelerden bazılarının önceden indirilmesi planlanıyor.

Örneğin, görev süresi dolduğunda yüzeydeki astronotları yeniden yörüngeye taşıyacak olan bir araç da yüzeye önceden konuşlandırılacak.

Vogel, ıssız Mars yüzeyinde gerçekten bir Dünya ayı geçirmek için iki mürettebat üyesinin, yaşam alanı sağlayacak ve bilimsel hedefleri tamamlamalarına izin verecek basınçlı bir gezici içinde yaşayabileceğini öne sürüyor.

NASA uzay mimarileri direktörü Kurt Vogel, ıssız Mars yüzeyinde astronotların bir ay geçirmesi için onlara yaşam alanı sağlayacak ve bilimsel hedefleri tamamlamalarına olanak tanıyacak bir uzay aracı tasarlamanın elzem olduğunu vurguluyor.

Ajans yöneticilerinden Pam Melroy ise bu noktada NASA’nın işbirliği yaptığı diğer kurumlara düşen görevlere dikkat çekiyor: “Belirlediğimiz hedefler için aldığımız geri bildirimler, önümüzdeki 20 yıl boyunca Ay ve Mars’taki keşif planlarımıza ışık tutacak.”

Mars’a açılan kapı: Artemis

Uzay ajansı halihazırda Ay’a astronot gönderme çalışmalarını sürdürüyor. Artemis adı verilen bu projeyle 2026’da astronotlar doğal uyduya gönderilecek. Ajans nihayetinde 2020’lerin sonunda Ay yüzeyinde ve çevresinde insanların barınacağı, sürdürülebilir bir üs kurmayı amaçlıyor.

Bu deneyimden elde edilen veriler, ajansın uzayın derinliklerine yolculuk yapması için kullanılacak.

NASA’nın Güneş Sistemi’ndeki ilk hedefiyse Mars olacak. Gelecekte Kızıl Gezegen’de tıpkı Ay’daki gibi kendi kendine yetebilen bir üs kurulması planlanıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...