NASA’nın Mars’a uzay aracı taşımak için geliştirdiği iniş sistemi LDSD, ikinci denemesini gerçekleştirdi. Uzay aracı ilk denemede olduğu gibi paraşüt sorunu yaşadı.

Mars’a gönderilecek taşıma yüklerini güvenli şekilde indirmek için geliştirilen Düşük Kütleli Süpersonik Hız Kesici (LDSD), ikinci test uçuşunu gerçekleştirdi. Atmosfer dışına ateşlendikten sonra sesten iki kat hızlı inişe geçen uzay aracını yavaşlatmak için kullanılan paraşüt, ilk denemede olduğu gibi açılmasının ardından hasar gördü.

Balonla üç saat süren yolculukla yerden 55 bin metre yüksekliğe çıkarılan LDSD, daha sonra saatte 4,800 kilometre hıza ulaşan hızla yeryüzüne inişe geçti. NASA uzay aracını yavaşlatmak için yeniden tasarlanan 30 metre genişliğindeki paraşüt, başarıyla açılmasına rağmen üzerinde parçalanmalar meydana geldi.

Hawaii’deki ABD Donanması’na ait üste gerçekleştirilen denemede, LDSD zarar görmeden Pasifik’e inmeyi başardı. LDSD mühendisi Dan Coatta, kaydedilen düşük çözünürlüklü görüntüde ne olup bittiğini tam olarak anlayamadıklarını, bu yüzden yüksek çözünürlüklü kamera görüntülerine bakarak sorunu anlamaya çalışacaklarını söyledi.

LDSD, ilk denemesini geçtiğimiz yıl Mart ayında yine Hawaii’de yapmış ve paraşütü parçalara ayrılmıştı. Coatta, denemelerin amacının eksikleri görmek olduğunu belirterek çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.