NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, Fransa ve İtalya’nın, Türkiye’ye Rus S-400’lere alternatif hava savunma sistemi satışı için Ankara ile görüşme halinde olduğunu açıkladı.

TASS ajansının bildirdiğine göre Stoltenberg, Brüksel’de NATO ülkeleri savunma bakanları zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Rus S-400’ füze sistemlerini satın alma planlarıyla ilgili gelen soru üzerine, “ABD, Fransa, İtalya ve Türkiye arasında füze savunma ve hava savunma sistemleri ile ilgili temaslar yürütülüyor. Alternatif olarak Fransız SAMP/T (ASTER 30-SAMP/T) sistemlerinin satışı konusu görüşülüyor” dedi.
NATO ülkelerinin hangi silahları alacakları konusuna bağımsız olarak karar verme hakları olduğunu belirten Stoltenberg, Türkiye’nin 2012 yılından itibaren, Suriye’den gelebilecek tehdilere karşı Fransız SAMP/T ve İspanyol Patriot hava savunma sistemlerini konuşlandırmaya devam ettiğini de ekledi.

“INF konusunda Rusya’yla işbirliğini sürdüreceğiz”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Orta Menzilli Kuvvetler Anlaşması (INF) konusunda Rusya’yla işbirliğini sürdüreceklerini de söyledi.

Stoltenberg, İttifak’ın ABD’nin çekilme prosedürü başlattığı ve buna karşılık Rusya’nın da askıya aldığı INF konusunda Moskova yönetimiyle işbirliğini sürdürme niyetinde olduklarını belirtti.

‘ETKİLİ DİZGİNLEME GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’
Stoltenberg, INF’nin Avrupa’ya yeni füzeler konuşlandırılmadan yürürlükten kalkması halinde NATO’daki müttefik ülkelerin ‘etkili dizginleme’ gerçekleştireceğinin de altını çizdi.
‘ASKERİ HARCAMALARI GSYİH’NİN YÜZDE 2’Sİ ÜZERİNE ÇIKARMAYACAĞIZ’
Bu arada Stoltenberg, ABD’nin INF’den çekilmesinin ardından NATO’nun askeri harcamalarının seviyesini GSYİH’nin yüzde 2’si üzerine çıkarmayı planlamadığını vurguladı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.