Büyükşehirlerde bulunan askeri arazilerin taşınması kapsamında boşaltılan Tuzla Piyade Okulu arazinin akıbeti belli oldu.

Askeri alan içinde kalan şahıs malları, arazinin kenarına toplanarak, ‘günübirlik tesis alanı’ yapma izni verildi, o kısma ilişkin ‘askeri alan’ fonksiyonu iptal edildi.

İstanbul’un bin 700 hektarlık alanı ile en büyük askeri alanlarından biri olan Tuzla Piyade Okulu’nun da içinde bulunduğu arazi için hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına ilişkin rapor ile askeri alan içerisinde kalan şahıs malları kenara toplandı.

Yaklaşık 200 bin metrekarelik bu alanın 104 bin metrekaresinin ‘Günübirlik Tesis Alanı’, 58 bin metrekaresinin ‘Park Alanı’ı olmasına karar verildi. Bu alandaki ‘Askeri Alan’ fonksiyonunu da iptal edildi. Ayrıca E-5 ile sahil yolu arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla 20 metrelik yol alanı yapılmasının da planlandığı kaydedildi.

KIŞLA SINIRI DIŞINA TAŞINDI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre raporda, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği’nin “Hünkar Çayırı Bağlantı Yolu Projesi revize edilmesi için yol güzergahının batıya kaydırılması suretiyle kışla sınırı içerisinde kalan ve mahkeme kararı ile özel mülkiyet adına tesciline karar verilen 763, 3013, 3014, 3015, 3016 ve 3017 numaralı parsellerden toplam 117 bin metrekarelik şahıs arazisinin trafik yolunun doğusunda askeri alan dışında bir kullanım kararı getirilerek kışla sınırı dışına çıkarılması” için hazırlandığı ifadelerine yer verildi.

Neden Bu Araziyi Havacılığa Kazandırmıyoruz?

Türk havacılığının tanınan isimlerinden Pilot Gökçe Boztepe, Piyade Okulu arazisinin Türk havacılığına kazandırılması gerektiği görüşünde.

gb_tpo

mah_tuzla_istasyon

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.