Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını yaşayan 737 MAX 9 hakkında soruşturma başladıktan iki ay sonra Şubat ayında bir uçağın inişi sonrasında istikamet pedallarının “sıkışması” olayı için Boeing 737 MAX 8’i araştırdığını duyurdu.

NTSB’nin olayla ilgili ön raporuna göre soruşturma, United Airlines’a ait bir uçağın 6 Şubat’ta Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na inişi sonrasında yaşanan olayın ardından başladı.

United kaptanı, Newark’a iniş sonrası pist merkez hattını korumaya çalışırken, “normal” kumanda basıncı uygularken istikamet pedalının “nötr” konumda kaldığını bildirdi.

Raporda, kaptanın uçağın burun iniş takımı steering’ni kullanarak uçağı herhangi bir hasar veya yaralanma olmadan emniyetli bir şekilde durdurmayı başardığı, pedalların inişten yaklaşık 30 saniye sonra normal şekilde çalışmaya başladığı belirtildi.

Uçağın ikinci pilotu ayrıca iniş sırasında istikamet pedallarına kumanda verilemediğini doğruladı ve uçağın uçuş veri kaydedicisinden(FDR) alınan veriler de pilotların ifadeleri ile örtüşmekteydi.

NTSB başlangıçta problemi tespit edememesine rağmen, uçağın istikamet kontrol sistemi üzerinde yapılan ileri testler, bazı parçaların “cold soaking-nem ve soğuk hava etkisi” ile pedalların yanıt vermemesine neden olabileceğini ortaya çıkardı (NTSB, bu potansiyel sorunu araştırmaya devam edeceklerini belirtti).

Hem Boeing hem de United, yaptıkları açıklamada kontroller sonrasında uçağın geçen ay hizmete geri döndüğünü söyledi ve United, sorunlara neden olan parçanın filosundaki yalnızca dokuz uçakta mevcut olduğunu ve bunların hepsinin geçen süre içinde parçanın değiştirildiğini söyledi.

2017 yılından bu yana uçuş yapan 737 MAX uçakları, Boeing’in en çok satan uçakları arasında yer almaktadır. Ancak iki 737 MAX 8 uçağının bir yıldan kısa bir süre içinde 346 kişinin yaşamını yitirdiği kazaları yaşamasından bu yana gündemde kalmaya devam etmektedir. FAA, iki kazadan sonra tüm 737 MAX uçaklarınının uçuşlarını durdurdu, sorunların giderilmesi üzerine ancak 2020’den itibaren operasyonlarına devam etmelerine izin vermişti

Ocak 2024’de Alaska Havayolları’na ait bir uçuşta B737 MAX 9 uçağının tapa kapısının kalkışı takiben tırmanışta kopması üzerine Boeing otorite tarafından soruşturmaya tabi tutuldu. Olay, FAA’nın o zamandan beri büyük ölçüde yeniden uçmaya başlayan 171 MAX 9 uçağının uçuşunu durdurmasına neden oldu. Bir soruşturmanın ardından NTSB, Alaska Havayolları jetinin kapı tapasını uçağa bağlayan cıvataların eksik olduğunu tespit etti. Ajans ayrıca Boeing’in “kalite kontrol sorunu” olduğu konusunda uyardı. NTSB, Çarşamba günü Senato komitesine şirketin Ocak ayındaki karşılıklı görüşmelerden bu yana araştırmacıların talep ettiği tüm bilgileri hala sağlamadığını söyleyerek uçak üreticisini eleştirmeye devam etti.

Yaşanan bu olayda her ne kadar dış etken tetikleyici rol oynamasına rağmen aynı seri numaralı “istikamet kontrol sistemi” parçaların hatalı üretilmiş olabileceğini de düşündürmektedir. Yazıda da belirtildiği gibi NTSB tarafından olay araştırılmaya devam edilmektedir. Açıklama yapılması halinde bilgilendirme yapılacaktır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR